USA bombardují islamisty v Sýrii, zapojily se i arabské země
Útok na 14 cílů
Armáda Spojených států a partnerské země podnikly první letecké údery proti pozicím radikálního uskupení Islámský stát (IS) v Sýrii. V noci na úterý to oznámilo ministerstvo obrany USA. Americká armáda následně uvedla, že uskutečnila 14 náletů. Na akci se kromě USA podílejí rovněž Jordánsko, Bahrajn, Saúdská Arábie, Katar a Spojené arabské emiráty. Sýrie potvrdila, že se o útocích dozvěděla několik hodin předem.
Terčem leteckých úderů byla zejména velitelství, výcvikové tábory, sklady a zásobovací a obrněná vozidla. Mnoho cílů bylo poškozeno či zničeno, uvedlo ve svém prohlášení velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). Cílem útoků bylo narušit "bezprostředně hrozící útok" proti americkým a západním zájmům, který plánovali "veteráni Al-Káidy", dodalo velitelství.
Pro útoky Američané využili své válečné lodě v mezinárodních vodách v Rudém moři a v Perském zálivu. ,,Všechny letouny následně bezpečně opustily oblast útoku," doplnilo americké velitelství. Islamisté z hnutí Islámský stát se již nechali slyšet, že na Američany vedené útoky odpoví, citovala je agentura Reuters.
Jak hned zpočátku potvrdil mluvčí Pentagonu John Kirby, Američané provedli akci proti "teroristům z IS v Sýrii s využitím kombinace stíhacích letounů, bombardérů a řízených střel Tomahawk." Útoky se týkají zejména syrské oblasti Rakka, která je baštou extremistického hnutí. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (OSDH), která konflikt v zemi dlouhodobě monitoruje, se ale terčem staly i pozice další extremistické skupiny, fronty An-Nusra, která je napojena na Al-Káidu.
Syrská vláda potvrdila, že byla o leteckých úderech informována o několik hodin dříve, než k nim došlo. Syrský ministr zahraničí prý dostal prostřednictvím Iráku dopis od šéfa americké diplomacie Johna Kerryho, uvedla agentura Reuters s odvoláním na syrskou státní televizi.
Putin s útokem nesouhlasí
Ruský prezident Vladimir Putin podle Kremlu telefonicky hovořil s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem a opět zdůraznil, že nálety proti základnám Islámského státu v Sýrii jsou bez souhlasu syrské vlády nepřípustné. Agentura ITAR-TASS nicméně citovala z vyjádření syrského ministerstva zahraničí, že Damašek byl o americké akci předem informován.
Moskva je jedním z hlavních spojenců režimu Bašára Asada a ruské ministerstvo zahraničí předem varovalo, že americké nálety bez souhlasu Damašku by představovaly akt agrese.
Také syrská státní televize podle Reuters sdělila, že Spojené státy informovaly v pondělí Sýrii, že zaútočí proti teroristům v oblasti Rakka asi 400 kilometrů severovýchodně od Damašku.
Čtěte také: Islámský stát? Větší nebezpečí hrozí od jiné skupiny, varují USA
Do boje jdou i arabské země
Údery jsou součástí války proti extremistům z IS, kterou před skoro dvěma týdny schválil americký prezident Barack Obama. Radikální uskupení zabralo rozsáhlá území v Sýrii i v Iráku, povraždilo tisíce lidí a zavraždilo dva americké novináře a jednoho britského humanitárního pracovníka.
USA a Francie již dříve zahájily cílené nálety na pozice IS v Iráku. Korespondentka stanice BBC ale poznamenala, že kampaň v Sýrii se od úderů v Iráku liší. Zatímco irácká vláda Washington k zásahu proti extremistům z IS vybídla, syrská vláda tak neučinila.
Ozbrojenci z IS podle pondělních zpráv vyzvali stoupence, aby útočili na občany USA, Francie a dalších států, které se boje proti radikálům účastní.
Čtěte také: Americké letectvo poprvé zaútočilo na islamisty u Bagdádu