Zemřel Jan Tříska, skvělý herec, který prorazil i v Hollywoodu

Tříska zemřel po pádu z Karlova mostu

Zemřel Jan Tříska, skvělý herec, který prorazil i v HollywooduAKTUALIZOVÁNO 1
Panorama
Sdílet:

V noci na pondělí zemřel ve střešovické vojenské nemocnici herec Jan Tříska. Bylo mu 80 let. Tříska spadl v sobotu z Karlova mostu, následně jej vytáhli z Vltavy ve velmi vážném stavu. Informaci o hercově úmrtí přinesl server iDnes.cz. Tříska patřil k nejtalentovanějším hercům generace 60. let, po emigraci v 70. letech se prosadil i v Hollywoodu. Po listopadové revoluci v Česku hrál třeba ve Svěrákových filmech Obecná škola a naposledy Po strništi bos.

„Je to pravda, bohužel,“ cituje server Mádla, který má režírovat film Na střeše, v němž měl Tříska hrát hlavní roli. Natáčení bylo odloženo.

Jan Tříska se v sobotu odpoledne zřítil z Karlova mostu. Za jakých okolností, není přesně známo. Incident vyšetřuje pražská policie. Známý herec měl přitom od pondělí natáčet nový film Na střeše. Podle režiséra Jiřího Mádla chodíval Tříska často na Karlův most právě před novým natáčením.

Nad Třískovým úmrtím vyjádřili smutek jak jeho herečtí kolegové, tak i tuzemští politici. „O okolnostech úmrtí nechci přemýšlet. Celou dobu jsem doufal, že se z toho Honza dostane a uvidíme se. Teď (v pondělí dopoledne – pozn. red.) tady brečím a nemůžu vůbec uvěřit tomu, že už se neuvidíme. Absolutně nevěřím tomu, že by chtěl spáchat sebevraždu,“ řekl v pondělí dopoledne ve vysílání ČT24 herec Jan Hrušínský. Komunisté jsou zločinci a to, že nebyli potrestáni, je nejhorší věc, která naši republiku potkala. Vyhnali totiž takové herce, jako je právě Jan Tříska,“ vzpomínal na umělce a také na jeho emigraci v 70. letech Hrušínský.

Po hercově emigraci v roce 1977 se komunistický režim v Československu snažil Třísku, který měl vždy blízko k disentu, vymazat z povědomí lidí. Filmy či například televizní seriál F.L.Věk, ve kterých hrál, se nesměly vysílat. Po změně režimu v roce 1989 se vrátil do českého povědomí triumfálními výkony v rolích krále Leara a učitele Igora Hnízda ve filmu Obecná škola.

Pražský rodák Tříska (4. listopadu 1936) vystudoval Divadelní fakultu AMU. „Jako mladý jsem se účastnil recitačních soutěží. Na jedné z nich si mě všiml Karel Höger. O přestávce za mnou přišel a zeptal se, co chci studovat. Odpověděl jsem: tanečníka. A on: můžete být dobrým hercem,“ vzpomínal Tříska na své rozhodnutí stát se hercem.

Hned po škole nastoupil do Národního divadla: „Byl jsem hloupý, vzpurný mladík, který měl jen to drzé čelo.“ Přesto zde vytvořil řadu vynikajících rolí vrcholících Shakespearovým Romeem.

V roce 1966 zakládal spolu s Otomarem Krejčou Divadlo za branou. Hrál v řadě Krejčových inscenací, točil filmy i televizní hry (Srpnová neděle, Lidé z maringotek, Radúz a Mahulena). V roce 1972 bylo Divadlo za branou zavřeno a o pět let později Tříska emigroval.

Jeho rozhodnutí uzrálo na Tři krále, poté, co zavřeli Václava Havla, s kterým ho pojilo přátelství (Havel byl Třískovým svědkem na svatbě v roce 1968, Tříska byl naopak Havlův svědek na jeho druhé svatbě v roce 1997). To už měl Tříska za sebou podpis manifestu Dva tisíce slov a z toho vyplývající omezení v televizi i u filmu. S manželkou Karlou Chadimovou odešli nejprve do Řecka a pak do kanadského Toronta, kde měli příbuzné.

Jen pár měsíců po útěku už Tříska hrál v New Yorku ďábla Wolanda v Mistrovi a Markétce. „I když neuměl dostatečně anglicky, svým projevem a osobností strhl obecenstvo,“ psaly kritiky. Čerstvého imigranta pro tento part obětavě připravoval Jiří Voskovec. V Americe Tříska natočil mimo jiné filmy Semtex blues, Nevěrně tvá, Rudí, Lid versus Larry Flynt, Andersonville či Ronin. Divadelním vrcholem byla role Jepichodova v Čechovově Višňovém sadu, který režíroval Peter Brook.

Od roku 1982 žil v Los Angeles s manželkou Karlou, původně herečkou, dnes manažerkou v hotelu Bel Air. Mají spolu dcery Karlu a Janu. Tříska byl znám jako asketa, měl rád pořádek, dobrou a zdravou kuchyni, nekouřil, nepil alkohol, nevyhledával večírky a pravidelně běhal.

V Česku se po roce 1989 krom Obecné školy objevil například ve filmech Řád, Rok ďábla, Želary, Jedna ruka netleská, Horem pádem, v poslední době ve filmu Jana Svěráka Po strništi bos. Také hrál v televizi. V divadle vystupoval například na Letních shakespearovských slavnostech či v Divadle Na Jezerce.

Čtěte také: Herec Jan Tříska je po pádu z Karlova mostu ve vážném stavu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články