Jednání o příměří Izraele a Hamasu: pomalu se prý rýsuje dohoda

Jednání o příměří Izraele a Hamasu: pomalu se prý rýsuje dohoda 1
Svět
Sdílet:

Nepřímé rozhovory o příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamas v Káhiře pokračují druhým dnem. Podle palestinské agentury Maan se začíná rýsovat dohoda. Příměří by prý také mohlo být prodlouženo o dalších 72 hodin. Oznámil to izraelský deník Haarec. Klid zbraní trvá od nedělní půlnoci a je na obou stranách konfliktu dodržován.

Zatím se prý nepodařilo dohodnout na základních požadavcích obou stran, ale bylo už vyjednáno šest důležitých věcí, tvrdí káhirský zdroj agentury Maan. Izrael prý souhlasil s navýšením počtu nákladních automobilů, které přivážejí zboží do Gazy, z nynějších 250 na 600 denně. Povolí dále převod peněz ze sídla palestinské samosprávy v Ramalláhu do Gazy, aby mohly být vyplaceny mzdy lidem zaměstnaným ve správě řízené Hamasem.

Postupně bude také rozšiřována zóna rybolovu kolem pásma a Izrael bude vydávat každý měsíc povolení pro přechod hraničního přechodu Erez pro 500 Palestinců. I Egypt souhlasil s otevřením hraničního přechodu Rafáh na jihu Pásma s tím, že bezpečnost na něm zajistí 1000 policistů samosprávy. Palestinská strana požaduje také otevření letiště a přístavu. Izrael ale chce, aby se o letišti vyjednávalo v rámci rozhovorů o konečném statusu palestinských území.

Čtěte více: Izrael i Palestinci přistoupili na nové třídenní příměří

Jednání o hlavním izraelském požadavku, jímž je demilitarizace Pásma, ale zatím uvízlo na mrtvém bodě. Nepodařilo se shodnout ani v otázce zajištění bezpečného pohybu Palestinců mezi Pásmem Gazy a Západním břehem Jordánu. Izrael chce také získat ostatky vojáka, který padl v bojích a jehož tělo má Hamas. Člen vedení Hamasu Músá abú Marzúk řekl, že káhirská jednání jsou sice obtížná, ale obě stany k nim přistupují odpovědně. 

Ne všichni v Izraeli s ústupky vyjednávačů v Káhiře souhlasí. Ministr průmyslu Naftali Bennett například považuje převod peněz k výplatě lidí z Hamasu za nebezpečný. Premiér Benjamin Netanjahu zrušil na dnešek plánovanou schůzi bezpečnostního kabinetu. Místo toho se soukromě sešel s ministry zahraničí, komunikací, spravedlnosti a průmyslu, aby získal jejich podporu pro podmínky dlouhodobého příměří. Ministr obrany Moše Jaalon při návštěvě námořní základny v Ašdodu prohlásil, že operace v Pásmu Gazy „ještě neskončila, ale Hamas v ní utrpěl velké ztráty“.

Čtěte také: Krvelační barbaři? Izraelcům není do smíchu

Izraelský nejvyšší soud má rozhodnout o petici, jejíž signatáři navrhují, aby boje v Pásmu Gazy byl označeny za válku, nikoli za vojenskou operaci. Stát je ale proti, neboť z definice války by vyplývaly vážné finanční důsledky v podobě platby kompenzací podnikům a zaměstnancům poškozených boji. 

Ani jedna ze stran zatím nejnovější příměří neporušila. Nejnovější konflikt, který začal 8. července, si podle palestinských zdrojů vyžádal životy více než 1900 Palestinců, většinou civilistů. Izrael má skoro 70 obětí, většinu z nich tvoří vojáci. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz