Kdo letí se Zemanem do Číny? Nedvěd, Pelta, Jansta
Země oblíbená
Prezidenta Miloše Zemana, který v podvečerních hodinách zamířil na pracovní návštěvu Číny, doprází jen hrstka podnikatelů, tentokrát ze sportovní sféry. Součástí průvodní delegace je bývalý slavný fotbalista a ředitel italského klubu Juventus Turín Pavel Nedvěd, šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta a předseda České unie sportu Miroslav Jansta.
„Do Číny se mnou pojede omezená podnikatelská delegace. Ale vzhledem k tomu, že velká část podnikatelů tam byla už před rokem, tak se setkám jen s těmi nejvýznamnějšími,“ prohlásil prezident Miloš Zeman během pondělní tiskové konference s tím, že jedním z cílů jeho cesty je právě ekonomická spolupráce mezi oběma zeměmi.
Kromě třech sportovních matadorů prezidenta na cestě do Číny doprovodí i někdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík (ČSSD) coby prezident Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce. Podle mluvčího hlavy státu Jiřího Ovčáčka se jedná o konečné číslo. „Klasický podnikatelský doprovod do ČLR neletí. V letadle je omezený počet míst,“ řekl deníku ECHO24.cz Ovčáček.
Navazování obchodních kontaktů a spolupráce se tak oproti loňskému podzimu, kdy Zemana do Číny doprovázely desítky českých podnikatelů, ponese spíše ve sportovních duchu.
V duchu sportovní spolupráce
„V Pekingu máme naplánované jednání s olympijským výborem o možné spolupráci. Den před odletem do Šanghaje, v době, kdy se prezident zúčastní oslav, máme volno. Čtvrtý den návštěvy se máme setkat mimo jiné s paní Li Bin,“ komentoval náplň návštěvy právník a předseda České unie sportu Miroslav Jansta.
Čínská ministryně zdravotnictví Li Bin se osobně setkala s Pavlem Nedvědem při své nedávné návštěvě Prahy. Tehdy členka čínské vlády projevila zájem, aby bývalý fotbalista přiletěl do Číny spolu s prezidentem.
Čtěte také: ‚Dej Pán Zemanovi sílu a rozum‘. Starý a nemocný muž, píše Kalousek
„V Šanghaji se bude mluvit hlavně o založení fotbalové školy, kterou by vedl Pavel Nedvěd a která by mohla fungovat recipročně i v Česku,“ pokračoval Jansta s tím, že v pátek v noci všichni tři členové delegace Čínu opustí. „Pavel Nedvěd se vrátí do Prahy, já s Peltou poletíme společně do Rigy, kde mám basketbalovou ligu a Pelta nároďák,“ dodal.
Zemanovi návštěvy Číny, Ruska a dalších zemí s nedemokratickými režimy vyvolávají v české společnosti dlouhodobě kontroverze. Ve svém názoru není jednotná ani vláda, která prezidentovu cestu na konci srpna přesto schválila. Proti výjezdu Zemana hlasoval například ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), neocenil ji ani jeho spolustraník ministr zemědělství Marian Jurečka.
„Pokud by šlo prezidentovi opravdu o podporu našeho hospodářství, jel by spíše do Jižní Koreje či Japonska,“ napsal na Twitteru Jurečka.
Pokud by šlo prezidentovi opravdu o podporu našeho hospodářství jel by spíše do Jižní Koreje či Japonska. pic.twitter.com/fWLSgaTuXW
— Marian Jurečka (@MJureka)
31. Srpen 2015
Po své poslední cestě do Číny loni na podzim si Zeman vyslechl současně i kritiku kvůli rozhodnutí vrátit se zpátky do Čech letadlem pronajatým společnostmi PPF a J&T. Hrad to tehdy zdůvodnil časovou úsporou. Stroj totiž na rozdíl od vládního airbusu doletí bez mezipřistání.
Zeman se v Číně zúčastní oslav 70. výročí konce druhé světové války v Tichomoří. Jde o jediného západního státníka, který bude u příležitosti oslav přihlížet vojenské přehlídce na pekingském náměstí Nebeského klidu. V roce 1989 právě na tomto náměstí a v jeho okolí čínská armáda zmasakrovala přinejmenším stovky demonstrantů, kteří požadovali demokratizaci společnosti.
V Pekingu se Zeman setká mimo jiné i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jednání se uskuteční ve čtvrtek po skončení vojenské přehlídky a slavnostní recepce, kterou pro zahraniční hosty uspořádá čínský prezident Si Ťin-pching. Mluvit budou zřejmě o Ukrajině, Sýrii a boji proti Islámskému státu.