Trump končí s ‚Babišovým modelem‘. Začíná shánět bohaté sponzory
PREZIDENTSKÉ VOLBY V USA
Výstřední miliardář Donald Trump opouští „Babišův model“ a začíná shánět bohaté sponzory pro svoji kampaň. Informovala o tom agentura AP. Pravděpodobný prezidentský kandidát za republikánskou stranu si přitom do teď zakládal na tom, že si náklady na kampaň hradí ze svého a nikdo ho proto nemůže zkorumpovat. Je proto možné, že Trump svým rozhodnutím oslovit boháče ztratí část svých dosavadních příznivců.
Miliardář Trump dosud za kampaň utratil svých asi 50 milionů dolarů (1,2 miliardy korun). Dalších zhruba 12 milionů dolarů (287 milionů korun) vynaložili jeho podporovatelé, kteří si ale své podpůrné akce organizovali sami. Nyní, kdy má republikánskou nominaci v podstatě jistou, si je Trump vědom toho, že pro očekávaný souboj s demokratkou Hillary Clintonovou bude potřebovat mnohem více peněz. Náklady na kampaň pro listopadové prezidentské volby totiž mohou snadno vyskočit až na miliardu dolarů (24 miliard korun).
Ačkoli Trump neustále zdůrazňoval, že si vše platí z vlastních peněz, již od března členové jeho týmu anonymně sdělovali médiím, že po získání nominace chce využít peněz sponzorů. Proto také počátkem května jmenoval finančním ředitelem své kampaně newyorského investora s vazbami na Hollywood a Las Vegas Stevena Mnuchina.
Nejen miliardáři, ale i drobní dárci
Trumpův štáb nyní chystá několik akcí, na nichž chce oslovit sponzory. Například 25. května se v losangeleském sídle realitního magnáta Toma Barracka uskuteční benefiční akce, po níž bude brzy následovat obdobná událost v New Yorku. Vzniká rovněž webová stránka, která bude cílit na drobné dárce.
Trump v nedávném rozhovoru s AP prohlásil, že duel prezidentských kandidátů bude stát spoustu peněz. On ale spoléhá na to, že jeho mítinky a setkání s voliči média zpravodajsky pokrývají a že hodně ušetří na drahé televizní reklamě díky tomu, že má status slavné osobnosti.
Trump nyní vedle Mnuchina, který s politickým sponzorstvím nemá zkušenosti, získal pro tuto záležitost skutečné odborníky, jako jsou podle AP například Eli Miller, Anthony Scaramucci či Ray Washburn. Ti přitom pracovali pro Trumpovy soupeře, kteří již ale tažení za nominací ukončili.
Za Trumpem se s finanční podporou začínají pomalu řadit velcí sponzoři. Miliardář Sheldon Adelson, který v prezidentských volbách před čtyřmi lety patřil k největším dárcům, napsal tento týden v listu The Washington Post, že podporuje Trumpa, a při této příležitosti vyzval ostatní zámožné příznivce, aby učinili to samé. Adelsonovi miliardářští kolegové Peter Thiel, který před čtyřmi lety několika miliony dolarů podpořil neúspěšného uchazeče o republikánskou nominaci Rona Paula, či T. Boone Pickens již pomoc přislíbili.
Babišovi se Trump líbí
Trump si dosud náklady na prezidentskou kampaň hradil ze svého, čímž v jistém ohledu připomínal českého ministra financí Andreje Babiše. Šéf Agrofertu před volbami totiž také argumentoval tím, že jakožto zámožný podnikatel nepotřebuje sponzory. Ostatně i sám Babiš se před nedávnem vyjádřil v tom smyslu, že má pro Trumpa určité sympatie.
„V některých tématech se mi líbí Donald Trump, což se asi dalo čekat. Má jasné řešení pro otázku migrace, je to byznysman, který nežije z politiky, ale ze svých vlastně vydělaných peněz. Jeho rétorika je často nekorektní, ale to ta moje taky. Tak nějak mu rozumím víc než třeba paní Clintonové,“ napsal Babiš začátkem března na Facebook svého hnutí ANO.