Čapí hnízdo patřilo pod Agrofert. Na držiteli akcií nezáleží

Čapí hnízdo patřilo pod Agrofert. Na držiteli akcií nezáleží 1
Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Premiérovi Sobotkovi vyčítají novináři i kolegové politici, že rázně nezasáhl v případu Čapího hnízda. Po ministrovi financí Babišovi nežádá jasné vysvětlení a místo toho se schovává za argument, že je třeba počkat, až co zjistí policie. Sobotkovo váhání je možné kritizovat, jenomže jeho argument má přinejmenším půl pravdy.

Skutečně, případ Čapího hnízda je především záležitostí justice. Vládní koalice může dohodnout nějaké řešení, jenže jaký to má smysl ve chvíli, kdy donese účet hostinský v policejní uniformě. Ten účet může být nečekaně vysoký.

Ve své době normální

Vyšetřování podvodu při žádosti o dotaci na Farmu Čapí hnízdo má jasné mantinely. Společnost z impéria Agrofert vydala anonymní akcie na doručitele a pak se osamostatnila, když akcie převzali noví majitelé. Vyčerpala dotaci určenou pro malé a střední firmy, splnila povinnost, že nové rekreační centrum několik let provozovala, a pak vrátila akcie Babišovu koncernu. Úkolem policie je nade vší pochybnost dokázat, že změny majitelů byly jen naoko a že Farmu Čapí hnízdo v období čerpání dotace ovládal Agrofert. Pokud se jí to nepodaří, případ bude odložen.

O co se hraje, si dobře uvědomují i lidé z koncernu. Mladá fronta Dnes publikovala analýzu, podle níž bude mít policie při dokazování podvodu „těžkou práci“. Farma Čapí hnízdo získala i podle Babišových novinářů dotaci „úskokem“, ve své době však šlo o běžnou záležitost. Neprůhlednou vlastnickou strukturu prý mělo devět z třiceti největších příjemců dotací. Také oni mohli využít příležitost k obohacení z veřejných prostředků, protože podle tehdejších zákonů to nešlo a dodnes nejde postihnout. Mladá fronta Dnes fakticky říká, že vytvořením skořápky s názvem Farma Čapí hnízdo učinil Agrofert zadost zákonným předpisům a zpětně s tím už půjde těžko něco dělat. Stačí, když se zčistajasna objeví bílý kůň v podobě vlastníka farmy v letech 2008-2013, a případ bude smeten ze stolu.

Anonymní a zbytečný

Úvahy novinářů z Babišova impéria se už obrací směrem k možnému soudnímu řízení. Logicky zkoumají hypotézy, podle kterých nepůjde podezření z dotačního podvodu dokázat. Pochopitelně se objevují i opačné právní konstrukce.

Podle jedné z nich bude možné prokázat, že Čapí hnízdo patřilo ke koncernu i v období 2008-2013 a nezáleží na tom, kdo se prohlásí za vlastníka. Úvaha vychází z paragrafu 66a tehdy platného obchodního zákoníku. Ve druhém odstavci se píše, že firmu ovládá osoba „která fakticky nebo právně vykonává přímo nebo nepřímo rozhodující vliv na řízení nebo provozování podniku“. Co se myslí tím „fakticky“, vysvětluje třetí odstavec. Taková osoba nemusí držet akcie. Stačí, když v ovládané firmě dokáže „prosadit jmenování nebo volbu nebo odvolání většiny osob, které jsou statutárním orgánem nebo jeho členem anebo většiny osob, které jsou členy dozorčího orgánu“.

U Farmy Čapí hnízdo se v období od počátku roku 2008 vystřídalo několik funkcionářů, kteří přišli z Agrofertu. Předsedou představenstva se stal na dva roky Josef Nenadál, který předtím řídil hned tří Babišovy firmy. Předsedou dozorčí rady byl do ledna 2008 právník Václav Knotek, který na Čapí hnízdo nezapomněl ani poté a nejméně do roku 2010 řídil jeho valné hromady. Zároveň byl ve vedení firmy Imoba, které patřily pozemky pod Čapím hnízdem a která svou podřízenost Babišovu koncernu nikdy netajila. Propojení s Imobou bylo ještě hlubší, když její další manažerka převzala dozorčí radu hned po Knotkovi. Dalo by se pokračovat, i když se později ve vedení Čapího hnízda objevili noví lidé, včetně chovatelů koní, ochránce životního prostředí, kuchaře a házenkáře.

Samozřejmě bude třeba vyloučit, že manažeři Agrofertu nedocházeli do Čapího hnízda ve volném čase a zadarmo. Pokud se to ovšem podaří, pak je jméno držitele akcií nepodstatné.

Pozdě něco vysvětlovat

Veškeré informace, které dokazují trvalé propojení Agrofertu a Čapího hnízda, připomínají, že se Andrej Babiš stal rizikem pro vládu Bohuslava Sobotky a její pověst. Nedává velký smysl, aby premiér žádal koaličního kolegu o vysvětlení, protože ten kvůli probíhajícímu trestnímu řízení ani nemůže říct všechno.

Pokud Sobotka vyzve Babiše k odstoupení, tak se tím prostě pokusí ochránit svůj kabinet před nejhorším. Stejně však neodvrátí většinu potíží pro případ, že policie pro dotační podvod shromáždí důkazy.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články