Tvrdé uprchlické tábory jako v Tichomoří? Dánské poslance nepustili na Nauru
CO S UPRCHLÍKY
Dvěma dánským poslancům zakázaly úřady ostrovní republiky Nauru vstup do země. V rámci plánované dánské návštěvy Nauru a hlavně tamních uprchlických táborů, které fungují jako nárazníková zóna před vstupem do Austrálie, se poté celá delegace rozhodla cestu zrušit, informuje agentura AFP.
Levicová poslankyně za Rudo-zelenou alianci Johanne Schmidt-Nielsenová a Jacob Mark z dánské lidové strany v minulosti otřesné podmínky v táborech migrantů otevřeně kritizovali. Nyní jim spolu s konzervativním Naserem Khaderem zástupci ostrovní republiky odmítli uznat přístup a de facto jim tak zabránili v plánované návštěvě právě utečeneckých táborů, které kromě nich vadí i mnoha lidskoprávním organizacím.
„Poté co se do věci vložilo dánské ministerstvo zahraničí, úřady Nauru v úterý oznámily, že to rozhodnutí o zamítnutí vstupu zůstává v platnosti. Je to naprosto nepřijatelné a protidemokratické a říká to vše o situaci na Nauru, kdy je odmítán vstup kritikům,“ napsala Schmidt-Nielsenová na Facebook.
Kromě dvou levicových poslanců mohl zbytek delegace údajně do země vstoupit, i ostatní dánští politici z řad sociálních demokratů a odpůrců migrace se ale po zákazu svých kolegů rozhodli návštěvu zrušit. Zástupce konzervativců Khadera dle jeho slov do Nauru prý možná nepustili proto, že se narodil v Sýrii. Na jeho arabské kořeny narážela po odmítnutí návštěvy i Schmidt-Nielsenová.
Víza do Nauru, které je součástí Commonwealthu, si Dánové zařizovali na velvyslanectví v Canbeře. Delegace chtěla být ušima a očima světa, kdy utečenecké tábory v Oceánii nesplňují humanitární podmínky a nejsou sem vpouštěni vybraní politici i novináři. Austrálie už v polovině srpna po kritice i vlády Papuy-Nové Guineje uzavřela jeden z táborů na ostrově Manus, kde jsou zadržováni uprchlíci před usazením se v Austrálii. Po „tichomořském modelu“ volala nedávno i šéfka německé pravicově populistické strany AfD Frauke Petryová.