Úřad vůči podnikatelům zpřísnil. Daňoví poradci chtějí vybojovat úlevy
MÉNĚ ŠIKANY ZE STRANY FINANČNÍ SPRÁVY?
Ministerstvo financí je připravené změnit systém registrace k plátcovství daně z přidané hodnoty (DPH). V posledním roce se totiž přístup úředníků k relativně formálnímu kroku výrazně zpřísnil. Úředníci začali každého podnikatele, který se chtěl nebo musel registrovat, důkladně lustrovat a požadovat po něm věci, které často podnikatel prakticky nemohl doložit. Na to si stěžovali nejen podnikatelé, ale také daňoví poradci. Nyní bude možnou změnu legislativy řešit pracovní skupina, jejíž součástí jsou právě i daňoví poradci. Ti navrhují jakýsi systém podmíněné registrace.
„V rámci dlouhodobých příprav novelizace daňových zákonů - tedy budoucího daňového balíčku - pro rok 2019 probíhají jednání pracovní skupiny složené ze zástupců Ministerstva financí, Generálního finančního ředitelství a Komory daňových poradců, jejímž úkolem je zanalyzovat současný proces registrace k DPH,“ potvrdil pro server Echo24 Jakub Vintrlík z ministerstva financí.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Finanční správa dnes totiž chce běžně při registraci k DPH doložit například obchodní smlouvy s odběrateli a dodavateli, informace o majetku, nájemní či podnájemní smlouvy či další listiny. A to nejen u povinné registraci k DPH, kdy daný subjekt musí překročit milionový obrat, ale i u té dobrovolné. Problémem přitom může být, že podnikatel často potřebuje být plátcem DPH, aby s ním vůbec odběratelé či dodavatelé smlouvy uzavřeli, nebo aby mohl vůbec nějaký majetek nakoupit. Řadu dokumentů tak třeba nemůže vůbec doložit.
Server Echo24 popsal několik konkrétních případů, které bylo možné označit za šikanující. Například případ Lukáše S., který chtěl odkoupit krachující firmu, a proto si zažádal o dobrovolnou registraci k plátcovství DPH. Úředníkům nebyl schopný doložit řadu dokumentů, protože jako s neplátcem DPH s ním nikdo nechtěl smlouvy uzavřít. Nakonec dostal z úřadu zamítavou odpověď a o možnost odkoupit firmu přišel. Problémy ale mají i podnikatelé, kteří se musí registrovat ze zákona. Ukazuje to případ Jindřicha z jižních Čech. Ten na povinnou registraci čekal půl roku, aby mu finanční správa nakonec za celou dobu „napálila“ úroky a pokutu.
Podmínečná registrace
Komora daňových poradců ale navrhuje změnu. „Při jednání pracovní skupiny komora prosazuje a bude nadále prosazovat úpravu, která ukončí současnou nevyhovující praxi a zkrátí dobu registračního řízení,“ uvedla pro server Echo24 Olga Holubová z komory.
Protože, dle úředníků Finanční správy, nelze v mnoha případech zkrátit či zjednodušit prověřování budoucích plátců, připadá podle Holubové v úvahu buď udělení „podmíněné“ registrace nebo zavedení možnosti odejmutí statusu plátce v určité lhůtě po udělení registrace, jestliže se prověřením zjistí například podvodné úmysly plátce.
„Věcným záměrem je úprava umožňující včasnou registraci, na základě které bude plátce moci prokázat obchodním partnerům svůj status, tj. bude mít identifikační číslo pro DPH zveřejněné ve VIESu (systém prověřování DIČ pro účely DPH - pozn. red.), aby mohl vystavovat faktury s daní na výstupu a uplatňovat nárok na odpočet daně na vstupu,“ vysvětlila Holubová.
Každý je podezřelý
Praxe se přitom zhoršila během posledního roku, předtím se jednalo o zcela formální záležitost, kdy stačilo vyplnit formulář a podnikatel byl do pár týdnů zaregistrován. Změna je přitom spojena jak s nástupem dnes již bývalého ministra financí Andreje Babiše (ANO) do funkce, tak s nástupem Martina Janečka do funkce ředitele Generálního finančního ředitelství. Ti totiž razí přístup, že každý podnikatel je potenciální podvodník a je potřeba k němu takto přistupovat. A to i u formality typu registrace k plátcovství DPH.
Podle finanční správy je ale takové jednání nezbytné, protože systém DPH je dlouhodobě zneužíván osobami, jejichž cílem není reálná ekonomická činnost. „Posouzení výkonu reálné ekonomické činnosti může patřit mezi základní prověřování při registraci k DPH ve vybraných případech,“ uvedla již dříve tisková mluvčí finanční správy Petra Petlachová.
Jak konkrétně by měla změna vypadat by mělo být jasné do půl roku. „Závěry z jednání pracovní skupiny budou k dispozici nejpozději do konce roku 2017 a budou podkladem pro případnou legislativní změnu nebo zachování současné legislativní úpravy procesu registrace k DPH,“ dodal Vintrlík. Otázkou ale je, zda se prakticky v budoucnu něco změní. V říjnu totiž proběhnou volby do Poslanecké sněmovny a nově zvolená garnitura nemusí změnu legislativy dotáhnout do konce.