Rok 2015 obrazem. Nebyla jen uprchlická krize
Teroristické útoky Islámského státu, válka v Sýrii a migrační krize. Tyto tři pojmy, které spolu úzce souvisí, silně rezonovaly rokem 2015. Mimo ně byl právě končící kalendářní rok poznamenán dluhovou krizí Řecka, korupční aférou vrcholových fotbalových funkcionářů, zničujícím zemětřesením v Nepálu nebo sestřeleným letadlem na Sinaji. Také ale proběhl ragbyový šampionát a narodila se britská princezna Charlotte.
Organizace Islámský stát nabrala v roce 2015 na nepředstavitelné síle. Ovládla strategická města v Sýrii a navíc se odtud přesunula do Evropy, kde začala škodit. V reakci na teroristické útoky v Paříži nebo na sestřelení ruského letadla na Sinajském poloostrově se do boje proti IS postupně začaly přidávat evropské státy, nejnověji Německo.
V důsledku nebezpečné situace na Blízkém a Středním východě, na Balkánu či v afrických státech se do Evropy začaly přemisťovat miliony ekonomických migrantů i uprchlíků. Mnoho z nich na cestě do Evropy zemřelo, většina se utopila při riskantní plavbě na přeplněných lodích. Mezi nimi byl i tříletý syrský chlapec Aljan. Fotografie jeho bezvládného tělíčka ležícího na břehu moře vzbudila celosvětovou debatu a vyvolala vlnu solidarity.
Významnou událostí roku 2015 byla také ekonomická krize Řecka. Hrozilo dokonce, že by nastal tzv. grexit, tedy odchod Řecka z eurozóny, případně definitivní odchod z Evropské unie. Vše nakonec zažehnal nejdelší summit Evropské unie, který trval 26 hodin. Řecko se na něm muselo zavázat, že mimo jiné přijme reformu systému DPH a rozšíří daňovou základnu v zájmu zvýšení daňových příjmů.
V roce 2015 se nekonal ani světový, ani evropský šampionát ve fotbale. Neuskutečnily se ani olympijské hry. Zřejmě největším sportovním svátkem tak bylo mistrovství světa v ragby, které se koná jednou za čtyři roky.