Američtí vojáci už jsou přímo v Sýrii. Cvičí Kurdy
Kurdové žádají další pomoc v boji s IS
Příslušníci amerických jednotek zvláštního určení poskytují „poradenství a asistenci“ kurdským Lidovým obranným jednotkám (YPG) v Sýrii. Podle izraelského serveru DEBKAfile to ve středu oznámil americký generál Lloyd Austin. Potvrdil tím dřívější zprávy Kurdů, podle nichž jim Západ poskytuje výcvik.
Američané prý Kurdům, kteří v Sýrii svádějí tvrdé boje s hrdlořezy z Islámského státu, poskytují jen „poradenství a asistenci“. Podle informací, jimiž disponuje server DEBKAfile, příslušníci zvláštních jednotek (Special Operations Forces) „nejsou přímo zapojeni do žádných bojových operací“.
Generál Lloyd Austin, na jehož vyjádření izraelský server svá zjištění staví, šéfuje americkému velitelství Střed, které má na starosti oblasti severní Afriky, Blízkého východu a Střední Asie. Nejvíce se při tom pochopitelně zaměřuje na země, v nichž jsou nebo byli Američané nejvíce aktivní – Irák a Afghánistán.
Nová zjištění tak potvrzují dřívější vyjádření velitele kurdských jednotek Ciwana Ibrahima. Ten před nedávnem uvedl, že západní země poskytují protiteroristický výcvik kurdským jednotkám, které v Sýrii bojují proti islamistům. Podle agentury Reuters se však tehdy zdráhal uvést, o jaké západní země se jedná.
Podle Ibrahima výcvik na severu Sýrie v oblasti, kterou Kurdové nazývají Rojava, absolvovalo již více než 450 členů jeho jednotek. Učili se například, jak se vypořádat s výbušninami ukrytými v automobilech nebo s jinými nástražnými zařízeními, která mohou být umístěna v budovách.
‚Díky výcviku dosahujeme vynikajících výsledků‘
„Některé západní státy poskytly svou podporu a týmy, které měly na starosti výcvik v Rojavě,“ uvedl Ibrahim v rozhovoru přes Skype. Výcvik se prý uskutečnil v průběhu posledních dvou měsíců. „Vyzýváme všechny mocnosti a sousední státy: Rojava potřebuje pomoc s výcvikem, vybavením a technologiemi,“ prohlásil kurdský velitel.
Syrští Kurdové nyní kontrolují asi 400 kilometrů dlouhou část syrsko-turecké hranice. Sousední Turecko sleduje rozšiřování vlivu Kurdů v oblasti s obavami. Podpora kurdské správy je tak i pro Západ velmi citlivé téma. Na druhou stranu ale Kurdové v boji proti islamistům téměř jako jediní dosáhli významných úspěchů a nyní jsou v zoufalé situaci a potřebují pomoc, jak pokud jde o vybavení, tak i o výcvik. Podle Ibrahima dosahují jeho muži díky výcvikům „vynikajících výsledků“.
Na části syrského území bojuje syrská armáda proti rebelům, kteří usilují o svržení prezidenta Bašára Asada. Nepřehledné situace v zemi ale využili ozbrojenci z hnutí Islámský stát, An-Nusra a dalších islamistických skupin a obsadili část území. Jejich ofenzivu se snaží zastavit syrští vojáci, kurdské jednotky, ale i spojenci v čele se Spojenými státy, kteří podnikají cílené nálety na pozice islamistů. Boje si od roku 2011 vyžádaly již více než 250.000 obětí.