Guantánamo bylo úspěšné, hájí Cheney mučení

Metody CIA

Guantánamo bylo úspěšné, hájí Cheney mučeníAKTUALIZOVÁNO
Jedna z nechvalně známých fotografií z irácké věznice Abú Grajb Foto: Foto: warisacrime.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Výslechy údajných teroristů na základně v Guantánamu, jejichž rozsah a metody zveřejněné nedávno pobouřily světovou veřejnost, podle bývalého amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho přinášely cenné výsledky a byly oprávněné. Reagoval na obsah zprávy amerického Senátu, která přinesla šokující podrobnosti o krutých postupech amerických vyšetřovatelů. Londýn současně v neděli oznámil, že požádá americkou CIA o nezveřejněné pasáže zprávy o Guantánamu. Chce zjistit, zda se na skandálních praktikách nepodíleli i Britové. 

Díky výslechům získali vyšetřovatelé užitečné informace potřebné pro boj s terorismem, tvrdí Cheney. „Program byl úspěšný, absolutně úspěšný. Bez váhání bych ho schválil znovu. Vyšetřovatele by měli oslavovat a vyznamenat," konstatoval v rozhovoru pro americkou televizní stanici NBC.

Postup vyšetřovatelů pomohl americké Ústřední zpravodajské službě (CIA) zjistit místo, kde se skrýval bývalý vůdce teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin, kterého americké komando zastřelilo v květnu 2011, řekl Cheney. Podařilo se podle něj také nalézt organizátory útoků na New York a Washington ze září 2001 a odvrátit nové útoky na USA. 

Čtěte také: Výslechy CIA na členech Al-Káidy byly příliš brutální

Zprávu o nelidských praktikách na Guantánamu zveřejnil Senát minulé úterý. Američtí vyšetřovatelé podle ní upírali vězňům spánek, ponižovali je a simulovali topení, aniž by získali potřebné informace. Zpráva má 6000 stran a zahrnuje období let 2002 až 2009. Většina obsahu je tajná, zveřejněno bylo 528 stran.

Britové v Guantánamu?

Britský parlament chce požádat americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA) o důvěrné informace o výsleších na základně Guantánamo, které nebyly v nedávné zprávě amerického Senátu z bezpečnostních důvodů zveřejněny. Rozhlasové stanici BBC to dnes oznámil šéf parlamentního bezpečnostního výboru Malcolm Rifkind. Londýn chce podle něj zjistit, zda se na skandálních praktikách amerických vyšetřovatelů nepodíleli i Britové. 

Podle Rifkinda je britské vládě známo, že některé části senátní zprávy, která odhalila mimořádně kruté zacházení s osobami podezřelými z terorismu, byly z bezpečnostních důvodů vyřazeny. Londýn prý nemá informace o tom, že by se jakkoli týkaly Británie. Přesto chce parlament americkou CIA o utajované pasáže požádat. 

Čtěte také: Bush o mučení na Guantánamu věděl, říkal CIA

Rifkind ale neví, zda je z USA dostane. „Netvrdím, že jsem si jistý,“ řekl BBC. Agentura AP upozorňuje, že Britové svou žádost neadresovali americké vládě nebo parlamentu, ale zpravodajské službě. 

Senátní zpráva vyvolala skandál, přestože republikáni, bývalí členové americké vlády i někdejší vedoucí činitelé CIA její obsah zpochybňují. V Británii se ozývají hlasy volající po tom, aby Londýn zastavil jednání s USA o využívání atolu Diego Garcia v Indickém oceáně, kde má Pentagon základnu. Atol nejméně dvakrát posloužil pro mezipřistání amerických letadel převážejících údajné teroristy k výslechům. Smlouva o pronájmu základny vyprší v roce 2016. 

Čtěte také: Potenciální teroristy mučili. Ne víc než jinde, ale chce to jiný styl

Polsko, Thajsko, Británie, Litva... Tam všude mučila CIA

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz