Polsko, Thajsko, Británie, Litva... Tam všude mučila CIA

50 států ve vyšetřovací zprávě

Polsko, Thajsko, Británie, Litva... Tam všude mučila CIANOVÉ
Jedna z nechvalně známých fotografií z irácké věznice Abú Grajb Foto: warisacrime.org
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Nechvalně známá zpráva CIA o mučení a nakládání s vězni obsahuje mimo jiné zmínky o více než padesáti státech, které se přímo či nepřímo na poskytování prostor pro výslechy podílely. Některé z nich jsou ale zmíněny vícekrát a hrají ve zprávě větší roli, než by jejich představitelé mnohdy chtěli.

V seznamu figurují země z celého světa. V Afghánistánu měly Spojené státy notoricky známé vyslýchací tábory. Zpráva zmiňuje celkem čtyři místa včetně věznic „Salt Pit“ a „Cobalt“, ve kterých byly mučící praktiky použity poprvé. Kromě válkou zmítané země, jejíchž představitelé o konání amerických sil neměli tušení, se objevují i další překvapivější výslechové destinace CIA. 

Na seznamu figuruje i Uzbekistán. CIA čelila už před deseti lety nařčení, že v této středoasijské zemi mučila vězně. Podle bývalého britského velvyslance v Taškentu Craiga Murrayho dělali práci agentů CIA v zemi Uzbekové. „CIA nemučila, nechala to dělat uzbeckou vládu,“ řekl Murray pro RT.

Do Uzbekistánu měli být vězni transportováni z Polska. Na jeho území měla být také jedna tajná věznice, kde byli vyslýcháni a mučeni členové Al-Káidy v letech 2002 – 2003. To potvrdil i bývalý polský prezident Aleksander Kwaśniewski. Podle něj měl být podepsán dokument stvrzující jednání ve věznici dle polských práv a zákonů, k tomu ale nikdy nedošlo. Za poskytnutí prostor platily Spojené státy Polsku částky v milionech dolarů.

Čtěte také: CIA platila Polsku miliony dolarů za úkryt vězňů

Z Itálie do Egypta, z Litvy do Thajska

Milion dolarů zaplatily USA i Litvě za používání další tajné věznice s názvem „Violet“. V něm měl být zadržován i Abú Zubajdáh, který už ve věci požádal o řešení Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Vyslýchán byl Zubajdáh i v Thajsku. Zde měl být držen 47 dní v izolaci a mučen metodou waterboarding. Thajská vláda spolupráci s CIA popírá.

Itálie sice nehostila tajná zařízení CIA, docházelo v ní ale k přestupům a transportům vězňů do dalších zemí. Medializován byl případ Abú Omara, který byl v roce 2003 unesen z Milána a následně převezen do Egypta na výslech. Italský soud vedl dokonce v případě posádky jednoho z těchto transportních letadel proces s 23 Američany. Odsoudil je v nepřítomnosti za zločiny jako únos na sedm až devět let.

Své místo v popisu vězeňských praktik CIA má i Velká Británie. Jejich letiště a ostatní zařízení měla poskytovat logistickou podporu členům americké tajné služby a na britské půdě mělo docházet i k výslechům a mučení. Do toho měla být zapojena i MI6, která se měla podílet na několika transportech oponentů režimu Muammara Kaddáfího do libyjských věznic, včetně únosů jejich rodinných příslušníků. 

Čtěte také: Výslechy CIA na členech Al-Káidy byly příliš brutální

Potenciální teroristy mučili. Ne víc než jinde, ale chce to jiný styl

Pozor na CIA, hodí vás přes palubu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz