Segwaye se do ulic nevrátí. Soud zamítl žalobu na Prahu
Soud o zákazu vozítek
Soud v pátek dopoledne pravomocně zamítl žalobu Asociace provozovatelů vozítek segway na Prahu. Sdružení se domáhalo zrušení vyhlášky Rady hl. m. Prahy, na jejímž základě magistrát loni rozmístil značky se zákazem vjezdu vozítek nejen historických části města. Podle asociace Praha nezvládla vynutit původní pravidla, a proto provoz raději plošně zakázala, navíc bez řádného odůvodnění.
Senát pražského městského soudu pod vedením Evy Pechové konstatoval, že zákaz vjezdu segwayů zavedlo nařízení obce, které nepodléhá přezkumu soudem a nelze proti němu podat žalobu. Opatření, které žaloba napadala, jen na základě tohoto nařízení vyznačilo území se zákazem, což bylo v pořádku. „Obec k tomu zmocňuje zákon o silničním provozu,“ upozornila soudkyně.
Zákaz vozítek v Praze umožnila právě novela zákona o silniční dopravě, který na segwaye původně pohlížel jako na chodce. Za nerespektování nynější vyhlášky hrozí až dvoutisícové pokuty.
Argumenty asociace odmítnuty
Asociace argumentovala tím, že vyhláška je v rozporu se zákonem o provozu na pozemních komunikacích. „Zákon jasně stanovuje, že jezdec na osobním přepravníku může dle zákona používat stezky pro cyklisty, vyhrazený pruh pro cyklisty na stezkách pro chodce a cyklisty pohybuje-li se rychlostí srovnatelnou s rychlostí pohybujících se cyklistů.“
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Platnost zákona nemění podle asociace ani poslední odstavec tohoto zákona, který umožňuje zakázat obci či magistrátu pohyb osobního přepravníku na vybraných komunikacích. „Odbor dopravně správních agend byl na tuto skutečnost opakovaně upozorňován a tento fakt byl i součástí řádných připomínek před zahájením umísťování značení v Praze,“ kritizovala vyhlášku asociace.
Soud však k jejich argumentům nepřihlédl a konstatoval, že proti nařízení obce nemůže být žaloba podána a že postup Prahy byl v souladu se zákonem
Praha nepochybila
S vyhláškou rady nesouhlasila ani opozice. „My jsem od začátku říkali, že ta vyhláška je chybná. Je nesmyslná, neobhajitelná a náhodná. Navíc my si od samého začátku myslíme, že v historickém centru jsou segwaye zhůvěřilost. Na druhou stranu plošný zakázat je podle nás přímá cesta k soudu, jelikož město mohutně investuje do cyklotras a já rozdíl mezi sewgayem a kolem nevidím,“ řekl pro Echo24 zastupitel Václav Novotný z TOP 09 s tím, že žaloba asociace podle něj má šanci na úspěch.
S plošným zákazem nesouhlasí ani opoziční Piráti, nicméně jejich předseda Jakub Michálek pro Echo24 poznamenal, že město je podle zákona oprávněno segwaye zakázat. „Měly být zachovány aspoň vybrané koridory, kde to chodce neohrožuje. S vaničkou se takto vylévá i dítě,“ komentoval situaci kolem zákazu segwayů v Praze zastupitel a člen kontrolního výboru Michálek.
O plošný zákaz se však podle radního Libora Hadravy z hnutí ANO nejedná. „Zákon je jasně stanoven, že to může být v určité oblasti, tam kde je to vymezeno značkou. Není to tedy plošné zavedení,“ uvedl radní pro pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality Hadrava a dále dodal, že za vyhláškou, která vjezd segwayu do jednotlivých ulic zakazuje, si stojí. Jinak to podle něj ani udělat nelze, jelikož by bylo velmi složité na to dohlížet.
„Jsem rád, že soud potvrdil rozhodnutí rady a že konstatoval, že nepochybila,“ řekl pro Echo24 radní Hadrava krátce po vyjádření soudu.
Zákaz se týká pražské památkové rezervace, tedy celé Prahy 1, části Vinohrad, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné.
Zákaz vozítek segway umožnila Praze změna zákona o silniční dopravě, která přesně definovala, co to je segway. Do té doby zákon dvoukolová elektrická vozítka klasifikoval jako chodce. V srpnu spustil magistrát také informační kampaň, kdy se na ulicích nebo v městské hromadné dopravě objevily anglicky psané plakáty upozorňující turisty na zákaz vozítek.