Olympiáda ve stínu radiace. Ve Fukušimě se má hrát baseball a softball

Olympijské hry

Olympiáda ve stínu radiace. Ve Fukušimě se má hrát baseball a softballNOVÉ
Experti z IAEA zkoumají zničenou elektrárnu ve Fukušimě v roce 2013 Foto:

Foto: Wikipedia By IAEA Imagebank – https://www.flickr.com/photos/iaea_imagebank/8657963646/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56218685

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Okolí zničené jaderné elektrárny ve Fukušimě je v pořádku a nebezpečí prý nehrozí. Snaží se o tom přesvědčit pořadatelé olympijských her v Tokiu, kteří přesunuli utkání baseballu a softballu pouhých 70 kilometrů od zničené elektrárny. Organizátoři chtějí akcí dokázat, že se celý region od havárie zotavil, píše server The Guardian.

Podle prezidenta organizačního výboru Yoshiro Mori se ve Fukušimě odehraje úvodní baseballový zápas a jedno či více softballových utkání během olympiády v Tokiu v roce 2020. „Tím, že město bude hostit olympijské utkání baseballu a softballu, ukážeme velkou míru zotavení deset let od katastrofy,“ uvedl Mori v prohlášení.

Podle prezidenta se bude jednat také o skvělou šanci ukázat vděčnost těm, kteří pomáhali obnovovat celý region. „Jsem si také jistý, že se i lidé těší na přítomnost olympijské události v jejich městě,“ řekl Yoshiro Mori. Celý nápad se prý zrodil při schůzce předsedy Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha a premiéra Šinza Abeho v říjnu loňského roku.

Havárie ve Fukušimě se stala v březnu 2011 po zemětřesení o síle devíti stupňů, po kterém následovala vlna cunami. Kvůli havárii a úniku radiace z elektrárny muselo být evakuováno 160 000 lidí, mnozí už se zřejmě nebudou moci do svých domovů nikdy vrátit. Neštěstí bylo největší nukleární katastrofou od havárie ukrajinské jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986, tam však únik radiace byl několikanásobně vyšší. Japonsko však ochromily především následné záplavy, kvůli zemětřesení přišlo o život více než 15 000 lidí.

Japonská vláda v minulosti zdvojnásobila odhad nákladů spojených s havárii v jaderné elektrárně. Nově počítá s částkou 21,5 bilionu jenů (4,8 bilionu korun). Náklady na dekontaminaci a vyřazení elektrárny z provozu by měly dosáhnout 12 bilionů jenů, místo dříve očekávaných 4,5 bilionu, uvedla agentura Reuters.

Pořádat sportovní akci po havárii jaderné elektrárny se rozhodli už pořadatelé Závodu míru jen pár dní po havárii v Černobylu v roce 1986. Tehdy odstartoval cyklistický závod ze sto kilometrů vzdáleného Kyjeva. I přes ujišťování organizátorů, že žádné nebezpečí nehrozí, se nakonec závodu účastnili závodníci jen z 11 zemí, většinou ale z východního bloku.

Čtěte také:

Jaderná elektrárna ve Francii ohlásila výbuch, k únik radiace nedošlo

Kyštym. Jaderná katastrofa, o níž svět neměl vědět

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články