Nečas před soudem. Bylo to nemravné, ale proces je nesmysl, říká Kalousek
Obžalovaný expremiér
Olomoucké vrchní státní zastupitelství v nejbližších dnech podá žalobu na někdejšího premiéra Petra Nečase. Coby první český expremiér by se měl před soud postavit kvůli údajnému uplácení třech bývalých poslanců ODS – Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy. Nabídnout jim měl lukrativní posty ve státních firmách výměnou za složení poslaneckého mandátu. Spolu s Nečasem čelí obvinění také jeho manželka Jana Nečasová (dříve Nagyová) a exnáměstek Roman Boček.
Podle státního zástupce Rostislava Bajgera je žaloba už téměř hotová, potřeba je upravit už jen několik detailů. Upozornily na to Hospodářské noviny. Nečasovi hrozí až šest let za mřížemi. K aktuálním dotazům deníku ECHO24.cz se však žalobce Bajger odmítl vyjádřit.
„V souvislosti s vašimi dotazy na Mgr. Rostislava Bajgera vám děkuji za zájem o činnost státního zastupitelství a sděluji vám, že v tuto chvíli zdejší státní zastupitelství nemá pro média žádný komentář,“ uvedl pouze olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištván.
Petr Nečas čelí obvinění v jedné z větví kauzy někdejší šéfky jeho kabinetu Jany Nečasové. Poslancům ODS měl slíbit lukrativní posty ve státních firmách, pokud složí poslanecký mandát. „Došlo to do fáze, kdy jim řekli: ‘Odstupte a my se o vás postaráme’,“ citují Hospodářské noviny žalobce Bajgera. Tluchoř, Šnajdr a Fuksa totiž odmítali podpořit balíček zákonů z pera tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska, kterými by Nečasův kabinet navýšil DPH.
Trojice vzpurných exposlanců držela klíčové hlasy. Pokud by tehdy na podzim 2012 návrh Sněmovnou neprošel, hrozil pád celé Nečasovy vlády. Exposlanci ODS tehdy na své funkce skutečně rezignovali a jejich náhradníci změnu DPH podpořili. Šnajdr krátce na to zasedl v dozorčí radě státního podniku Čepro a Fuksa zamířil do Českého Aeroholdingu. Tluchoř měl podle spekulací skončit v polostátní společnosti ČEZ, nakonec ale žádnou funkci nezískal.
Kalousek: Proces je nesmyslný a účelový
Všechny tři podniky spadají pod ministerstvo financí, kterému tehdy šéfoval Miroslav Kalousek (TOP 09). Ten teď v případu figuruje jako svědek. „Mám nařízenou mediální zdrženlivost, mohu ale alespoň říct, že jmenování lidí bylo v mé pravomoci, a proto celý proces považuji za nesmyslný a účelový,“ řekl serveru ECHO24.cz Miroslav Kalousek.
„To ale nic nemění na tom, že pokládám za nepřijatelné a nemravné, jakou úlohu umožnil plnit můj tehdejší předseda vlády své tehdejší milence a dnešní ženě. To jsem se bohužel dozvěděl až zpětně a musím to označit za plnou odpovědnost ODS a jejího tehdejšího předsedy,“ dodal předseda opoziční TOP 09.
Nečasům advokát Josef Lžičař vinu svého klienta odmítá. Sám Nečas se nechce k případu vyjadřovat.
Obvinění se týká také Nečasovy manželky Jany Nečasové, kterou minulý týden soud v jiné větvi kauzy týkající se zneužití vojenského zpravodajství osvobodil, a bývalého ministerského náměstka Romana Bočka, který tehdy seděl v představenstvu Českých drah. Nečasovi se měli spolu o místech pro rebelující exposlance podle Hospodářských novin bavit. Nečasová pak měla kontaktovat Bočka a Tluchoře, který zas informoval Fukse se Šnajdrem.
Někdejší poslanci za ODS byli původně v kauze údajného uplácení po zásahu na Úřadu vlády v červnu 2013 obviněni také a strávili měsíc ve vazbě. Ústavní soud ale posléze jejich stíhání zastavil s tím, že se na ně vztahuje imunita. Stát se trojici omluvil a vyplatil jí statisícové odškodné. Je možné, že trojice před soudem zasedne na lavici svědků.
Čtěte také: Připadal jsem si jako šmírák, říká advokát k odposlechům Nagyové
Komár chce odvolat soudkyni. O Nečasové prý rozhodla nepochopitelně