Tragédie v Mekce. Počet obětí paniky přesáhl sedm set
Během pouti v saúdskoarabské Mekce dnes v tlačenici přišlo o život nejméně 717 lidí a dalších 805 bylo zraněno. Vyplývá to z nové bilance. Civilní obrana dosud uváděla 453 obětí a 719 zraněných. Tlačenice a následné ušlapání nastalo při cestě ze stanového městečka ke stélám, kde se koná rituál kamenování satana.
Čtvrteční incident se stal podle saúdskoarabské televize televize v údolí Míná, kde je stanové městečko, v němž poutníci přespávají. Od Mekky je vzdálené několik kilometrů. Na místě jsou sanitky a zraněným pomáhá 4000 záchranářů, kteří se snaží poutníky odklonit jinými trasami.
Saúdskoarabský ministr zdravotnictví Chálid Fálih dnes v reakci na neštěstí uvedl, že k němu došlo kvůli nedostatku kázně poutníků. „Kdyby poutníci dodržovali pokyny, mohli jsme se této nehodě vyhnout,“ uvedl po obhlídce místa tragédie.
Podle svědectví účastníků se pochod začal komplikovat v 8:00 SELČ. „Šli jsme k můstku Džamarat, když se skupina poutníků najednou zastavila. Do několika minut se vytvořily vlny, jak lidé zezadu tlačili na ty vpředu. Nastala hrozná tlačenice, ženy nahlas křičely a staří lidé padali na zem,“ řekl saúdskoarabskému serveru Al-Baján poutník Muhammad, jeden ze zraněných.
Heartbreaking! At least 220 killed & several hundred injured (Stampede) انا لله وانا اليه راجعون #Mecca pic.twitter.com/ghBFw8zCsK
— Kun Fayakun كن فيكون (@schumelli1)
24. Září 2015
Saúdská Arábie zatím neposkytla ucelené informace o národnosti mrtvých, sdělila pouze, že byli z mnoha zemí. Podle prvních zpráv jsou mezi nimi Íránci a Indové.
Zajistit bezpečí poutníků je pro Saúdskou Arábii prestižní otázka nejenom z bezpečnostního, ale také politického hlediska. Země se považuje za ochránce pravého islámu a král je hlavním správcem Mekky a poutního okrsku. Na twitteru se začaly objevovat první kritiky a návrhy na změnu organizace pouti. Jeden z uživatelů napsal, že by se mělo skoncovat s monopolem Saúdské Arábie a že by každoroční pouť měly organizovat OSN a Organizace islámské spolupráce.
إنا لله وانا اليه راجعون ، حسبي الله ونعم الوكيل #تدافع_مشعر_منى #الحج1436 pic.twitter.com/d6XawgEvQY
— نسيمة السادة (@nasema33)
24. Září 2015
Letos se obřadů účastní asi dva miliony lidí. Z hlediska logistiky je nejkritičtější právě rituál kamenování, protože ke stélám, na něž se házejí kaménky, míří naráz ohromný dav. V roce 2006 na mostě Džamarat, z nějž se kaménky házejí, zahynulo v tlačenici přes 360 osob. V červenci 1990 zahynulo 1426 poutníků, kteří se pravděpodobně kvůli poruše ventilace udusili v přístupovém tunelu.
BREAKING: Death toll rises to 220 dead & 450 wounded after a stampede in #Mina near #Mecca during the #Hajj—@KSA_998 pic.twitter.com/kFiEfy0Zzg
— Auskar Surbakti (@AuskarSurbakti)
September 24, 2015
Saúdskoarabské úřady proto neustále rozšiřují areál kolem stél. V minulých letech tam byl vybudován několikastupňový ochoz, po němž může přejít během hodiny až 300 tisíc lidí.
Svátek oběti je několikadenní a slaví se v celém muslimském světě, nejenom při puti. Muslimové při něm nechávají porážet obětiny, většinou ovce, jejichž maso je pak předáno chudým.