Severní Korea vyhrožovala USA jaderným útokem
Krize v Severní Koreji
KLDR zaútočí jadernou hlavicí do srdce USA, pokud se pokusí odstavit Kim Čong-una od moci. Uvedla severokorejská centrální zpravodajská agentura (KCNA). Pchjongjang tak reagoval na prohlášení šéfa CIA Mikea Pompea, který minulý týden uvedl, že USA musí najít způsob jak Kim Čong-una oddělit od jeho rostoucích jaderných ambicí. S informací přišel zpravodajský server CNN.
„Pokud by se USA odvážily ukázat i nejmenší známky pokusu o odstranění našeho nejvyššího vedení, udeříme v srdci Spojených států nemilosrdnou ránou s naším výkonným jaderným kladivem, které bude časem zdokonalováno a vytvrzeno,“ uvedl severokorejský mluvčí ministerstva zahraničí pro KCNA. Dodal také, že severokorejské zákony stanovují, že pokud je ohroženo vedení státu, musí KLDR předem zneškodnit země, které ji ohrožují a to jakýmikoliv prostředky.
Severní Korea nemá zatím k dispozici dostatečně silné rakety, na to aby mohla USA ohrozit, ale v USA sílí hlasy, že je to otázkou pár let. Už minulý měsíc varovala americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová, že Severní Korea je tři až pět let od plně funkční mezikontinentální rakety.
Vývoj na Korejském poloostrově znepokojuje také americké bezpečnostní služby. „Poslední severokorejský jaderný test poukázal na hrozbu, kterou představují Severní Korea v oblasti jaderných a balistických raket, Spojeným státům, našim spojencům v tomto regionu a celému světu. Zpravodajská komise pozorně sleduje rozšiřující se hrozbu Ze Severní Koreje,“ řekl pro CNN ředitel národního zpravodajství pro východní Asii Scott Bray.
Severní Korea oficiálně přiznala zahájení jaderného programu v roce 2009, první jaderný test ale provedla již v roce 2006. Následkem toho se vyostřily její vztahy nejen s USA, ale také s Japonskem a Jižní Koreou. OSN v návaznosti na stupňující se hrozbu, zavedla proti KLDR řadu ekonomických sankcí. USA schválilo poslední vlnu sankcí v úterý.