„Dárek k výročí revoluce.“ Poslanci chtějí vězení za urážku prezidenta
Trest za hanobení prezidenta
Skupina šesti desítek poslanců v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM) navrhla vrátit do trestního zákoníku čin veřejného hanobení prezidenta republiky. Za jeho spáchání by lidem hrozilo až roční vězení. Předlohu podepsali zejména zákonodárci vládních ČSSD a hnutí ANO a opozičních KSČM a Úsvitu. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že se Miloš Zeman k návrhu vyjadřovat nebude, prý by byl ve střetu zájmů. Návrh zákona kritizuje zejména pravicová opozice. Označují ho za návrat ke komunistické ochraně papalášů.
„Kdo veřejně hanobí prezidenta republiky, ruší výkon jeho pravomoci a snižuje tak jeho vážnost, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo propadnutím věci,“ znělo by nové ustanovení. Předkladatelé novely chtějí doplnit také přestupkový zákon. Postih by hrozil lidem, kteří by znevážili postavení prezidenta při výkonu pravomoci.
„Díky této novele trestního práva a práva přestupkového by v budoucnosti nemělo docházet k excesům na adresu prezidenta republiky, k jeho hrubým veřejným urážkám,“ napsali autoři v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM) v důvodové zprávě. Jsou přesvědčeni o preventivním účinku navrhovaného trestného činu a přestupku a tvrdí také, že postihy by nebyly nijak „drakonické“, ale měly by spíše „výchovný charakter“.
Prezident Zeman do projednávání novely trestního zákoníku nebude zasahovat žádným prohlášením, uvedl Ovčáček s tím, že posouzení zákona bude na zákonodárcích.
Za hanobení prezidenta by hrozilo lidem až roční vězení. Předlohu podepsalo šest desítek poslanců vládních ČSSD a hnutí ANO a opozičních KSČM a Úsvitu. Před dalším projednáváním v zákonodárných sborech ji posoudí vláda.
Ovčáček řekl, že posouzení návrhu bude na zákonodárcích. Zeman se k novele podle něj nebude vyjadřovat, protože by byl ve střetu zájmů.
Nápad části poslanců zavést znovu trestný čin hanobení hlavy státu zavání návratem ke komunistické ochraně papalášů. Stačí trestnost pomluvy
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 15. listopadu 2016
S kritikou návrhu přišla především pravicová opozice. Návrh zákona zkritizoval i předseda vlády Bohuslav Sobotka. „Myslím si, že trestní právo by nemělo být používáno v politickém boji. Obávám se, že kdybychom obnovili takovýto trestný čin, tak by se trestní právo začalo používat v politickém souboji. Těžko říct, kde by to skončilo,“ řekl. „Já se opravdu divím, jaké mají poslanci starosti, že předkládají takovéto návrhy. Myslím, že jsou důležitější problémy občanů, které bychom měli řešit,“ řekl Sobotka novinářům po bilanční schůzce s ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD).
Vedle Sobotky návrh zkritizoval i předseda ODS Petr Fiala, ministr obrany Martin Stropnický (ANO) či předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Je to návrat k papalášským manýrům. Je ve vlastním zájmu Miloše Zemana aby to nikdy neprošlo,“ uvedl Kalousek pro ČT24. Dodal také, že sám Zeman by byl při schválení v konfliktu se zákonem minimálně jednou do týdne. Podle europoslance za TOP 09 Jiřího Pospíšila stačí trestnost pomluvy. I on se vyjádřil ve smyslu, že jde o návrat k ochraně komunistických papalášů a v současné chvíli stačí trestnost pomluvy.
Poslanec za TOP 09 Jan Farský (STAN) uvedl, že předkladatelé si zřejmě myslí, že úctu lze vynutit zákony. „Mýlí se. Prezidentství nejvíce poškozuje sám Miloš Zeman, který lže, zneužívá svoje pravomoci ke mstě a ponižuje český národ před mocnými,“ uvedl.
Předseda poslaneckého klubu ČSSD Sklenák se vyjádřil, že pro novelu určitě hlasovat nebude. „Rád bych i nadále žil v zemi, kde se lidé mohou svobodně vyjadřovat,“ podotkl. K řadě odpůrců se přidal také Michael Žantovský, který byl mluvčím a poradce prvního prezidenta České republiky Václava Havla. Podle něj se poslanci Ondráčkovi stýská po mlácení studentů.
#poslanec ondráček navrhuje rok vezeni za hanobení prezidenta. Asi se mu stýská po mlácení studentů v listopadu 1989
— Michael Zantovsky (@zantov) 15. listopadu 2016
Ochrana hlavy státu
V právním systému byla ochrana hlavy státu už za první republiky, popisují autoři novely. Za socialismu bylo hanobení republiky a jejích představitelů trestným činem až s dvouletou sazbou odnětí svobody. V 90. letech ale byly tyto skutky z trestního řádu vypuštěny.
„V současné době jsme stále častěji svědky urážek hlavy státu, státních symbolů, avšak adekvátní ochrana zde chybí. Proto je třeba onu již zmiňovanou a přetrženou kontinuitu ochrany prezidenta republiky v rovině práva veřejného opět do právního řádu začlenit,“ stojí dále ve zdůvodnění.
Předkladatelé poukazují taky na nizozemský příklad – platnost zákona z 19. století o urážce majestátu. „Například dne 14. července 2016 uložil nizozemský soud vězení v délce 30 dní pisateli hanobného článku na facebooku na adresu královské rodiny. Obdobně chrání zákony v jiných evropských zemích jak představitele monarchií, tak prezidenty či ústavní činitele,“ píše se v důvodové zprávě.
Čtěte také: Komunistický fízl a mlátička, řekl Kalousek o poslanci. Hrozí mu postih
Poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček se nejvíce proslavil videem z období lednových demonstrací v roce 1989, kdy jako člen bezpečnostního sboru zasahoval proti demonstrantům. Policie tehdy pokojná shromáždění tvrdě potlačila. Ondráček v reportáži pro tehdejší televizi říká, že k žádné provokaci ze strany policie nedošlo, kdežto demonstranti používali zbraně. Jako příklad uvádí kamení, dlažební kostky, dřevo, řetězy, pletací jehlice nebo boxery.