Zemřel ‚politický kat‘ Thatcherové, její ministr Geoffrey Howe
Úmrtí konzervativního politika thatcherovské éry
Ve věku 88 let zemřel sir Geoffrey Howe, bývalý britský ministr financí a zahraničí a prominentní postava konzervativní vlády Margaret Thatcherové, k jejímuž politickému pádu přispěl, když se rozešli v názoru na vztahy Británie s Evropskou unií. Howe zemřel náhle v pátek večer ve svém domě po návratu s jazzového koncertu, oznámila dnes jeho rodina.
Příčinou úmrtí byl zřejmě srdeční infarkt.
Premiér David Cameron, rovněž konzervativní politik, nazval Howea „tichým hrdinou první vlády Thatcherové“, který ukázal obrovskou odvahu a odhodlání při záchraně strádající britské ekonomiky.
Howe se stal ministrem financí v roce 1979, kdy do premiérského křesla usedla Thatcherová, a byl nejdéle sloužícím ministrem ve jejích vládách. Pomohl zavést politiku volného trhu, kterou nová premiérka upřednostňovala, a dostat britskou ekonomiku z recese. Během jeho funkčního období byly sníženy daně z příjmů, zrušena kontrola směnných kurzů, snížené veřejné výdaje a zavedena další nepopulární opatření, včetně zvýšení daně z benzinu.
V roce 1983 se Howe přesunul na ministerstvo zahraničí a hrál důležitou roli při jednání s čínskou vládou o budoucnosti Hongkongu. Zřejmě by se stal vicepremiérem, ale jeho vztahy s Thatcherovou se v době, kdy působil na ministerstvu zahraničí, zhoršily, hlavně kvůli neshodám ohledně politiky vůči Evropě.
Howe následně sehrál důležitou roli při politickém pádu Thatcherové. V listopadu 1990 odstoupil a v projevu při svém odchodu napadl její schopnost dál působit jako vůdce strany. Vyzval proto konzervativce, aby přehodnotili svou podporu Thatcherové. Využil tehdy slavného srovnání z kriketu, které se od té doby stalo součástí britského politického slovníku při popisování taktiky Thatcherové. Ta rezignovala o tři týdny později, když ztratila podporu konzervativců.
Howe vystudoval Cambridgeskou univerzitu a byl původně úspěšným právníkem. V roce 1970 se stal rytířem a byl členem Sněmovny lordů.