Ruská stíhačka se téměř srazila s americkým letadlem

Střet nad Baltem

Ruská stíhačka se téměř srazila s americkým letadlemAKTUALIZOVÁNO
SU-27 - Ilustrační foto Foto: Vitaly Kuzmin - Wikipedia
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ke katastrofě, která mohla mít nedozírné následky, chybělo jen pár metrů. Ruská stíhačka se před pár dny téměř srazila s americkým vojenským letounem, který prováděl průzkumný let nad Baltským mořem. Spojené státy označily manévr ruské posádky za bezohledný, neprofesionální a krajně nebezpečný a celý incident odsoudily jako další moskevskou provokaci, píše washingtonský server Free Beacon. 

„V úterý 7. dubna byl americký letoun RC-135U, provádějící běžný let v mezinárodním vzdušném prostoru, zastaven ruským strojem Su-27, který provedl velmi nebezpečný a neprofesionální manévr,“ uvedla mluvčí ministerstva obrany Eileen Linez. Řekla, že Spojené státy hodlají celý incident řešit patřičnými diplomatickými a oficiálními cestami.

Ruský bojový letoun se podle americké strany přiblížil k neozbrojenému letadlu na pouhých šest metrů. Tímto bezohledným manévrem podle něj ohrozil život americké posádky, doplnila mluvčí Pentagonu. Americká strana incident označila za ruskou provokaci.

Za jakým účelem se americká posádka do oblasti vydala, Pentagon neuvedl. Letoun se však údajně nacházel v oblastech, odkud mohl teoreticky monitorovat vojenské aktivity na západě Ruska i v oblasti Kaliningradu.

Model RC-135U, armádní verze civilního letadla Boeing-707, je určen pro monitoring a sběr dat nebo elektronickou špionáž. Informace o nepříteli získává skrze jeho elektronické a radarové signály.

 Rusové odmítli, že by šlo o nebezpečný manévr. „Při oblétávání amerického průzkumného letounu k žádné mimořádné situaci nedošlo,“ řekl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov ke stížnosti na „nebezpečnou neprofesionalitu“ ruského stíhače. Jeho hodnocení považuje za výlučnou kompetenci ruského velení. Naopak generál Konašenkov zdůraznil, že americký letoun letěl k ruským hranicím s vypnutým odpovídačem (přístrojem umožňujícím identifikaci letadla), což je prý chyba, kterou „kolegové z NATO“ rádi vytýkají ruským letcům. A zásah ruského stíhače podle mluvčího přiměl americký letoun odvrátit se od ruských hranic. 

Poslední podobný incident nad Baltským mořem se udál letos na konci března, když se v oblasti ocitly dvě ruské stíhačky Su-27 a dva bombardéry Tu-22. Letouny však nevysílaly povinný signál, který slouží k monitoringu letecké dopravy. Stroje pak z oblasti vyprovodila švédská letadla.

Čtěte také: Proti ruským stíhačkám musela vzlétnout letadla NATO

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články