Hospody byly jen rozcvička. EET začala natvrdo i pro obchody

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

Hospody byly jen rozcvička. EET začala natvrdo i pro obchodyAKTUALIZOVÁNO 5
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Od úterní půlnoci musí podnikatelé v maloobchodu a velkoobchodu posílat každou svou tržbu finanční správě on-line. Elektronická evidence tržeb (EET), která se zatím týkala pouze lidí podnikajících v pohostinství, tak tvrdě dopadla na další desetitisíce podnikatelů z maloobchodu a velkoobchodu. Ministerstvo financí tvrdí, že podnikatelé jsou na evidenci připraveni, přestože si povinné autentizační údaje vyzvedlo jen zlomek z předpokládaného čtvrt milionu z nich. Některé obchody ale ve středu už neotevřely.

Ministerstvo financí původně tvrdilo, že do evidence by mělo spadat asi 250 tisíc podnikatelů z maloobchodu a velkoobchodu. Když se ale ukázalo, že jen pár dní před spuštěním druhé vlny, si autentizační údaje vyzvedla sotva polovina, začala finanční správa počet podnikatelů snižovat.

Ve středu kolem poledního náměstkyně ministra financí Alena Schillerová uvedla, že číslo je podstatně menší, protože řada z nich podniká sezóně nebo nepřijímá hotovost. „To byly počty, které detekovala finanční správa na základě daňových přiznání, které udávají sami poplatníci. Byla to horní hranice,“ řekla Schillerová, podle které jsou tak podnikatelé na druhou vlnu připravení, a to přestože si údaje vyzvedlo jen asi jen 113 tisíc podnikatelů, tedy méně než polovina z předpokládaného čtvrt milionu. Jak se ale ukazuje, ministerstvo financí neví, kolika podnikatelů se tedy přesně EET ve druhé vlně týká.

Některé obchody už neotevřou

„Paní Vašurová v rané porevoluční době zde otevřela svůj krámek. Byl jsem malý a brácha ještě menší. Máma tehdy pro brečícího bráchu potřebovala dudlík, tak zašla sem, když byl již obchod zavřen. Dozvonila se a paní Vašurová jí prodala tuto nicotnou věc. Zkuste to ve svém supermarketu...1. 3. 2017 již neotevře,“ popisuje jeden z příkladů končícího obchodu zastupitel a předseda spolku Naše Pardubice Filip Sedlák na Facebooku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Paní Vašurová podle Sedláka neskončila jen kvůli EET, ale jednalo se o pomyslnou poslední kapku, o které často hovořili i jiní končící podnikatelé. „Povinnosti narůstají a pak už toho má člověk dost. A učit se těsně před důchodem pracovat s dalšími systémy a mít nad sebou další hrozbu pokuty, tak to někteří lidé nehodlají trpět a raději končí,“ popsal pro server Echo24 Sedlák, podle kterého paní Vašurová začínala v době, kdy byly podmínky pro podnikání daleko příznivější. Situace se ale natolik zhoršila, že další povinnost v podobě evidence už nechtěla řešit, a proto raději skončila.

Obchod paní Vašurové, která prodávala až do včerejšího dne drogistické zboží, ale neznamená jen to, že si někteří obyvatelé budou muset chodit pro výrobky do jiné prodejny. Podle Sedláka měl obchod velký sociální význam pro místní. „Vnímal jsem ten sociální přesah toho malého obchodu. Nebyla to jen drogerie, byl to vlastní sociální svět. Zatímco muži se po práci setkávají v hospodách, tady pro místní ženy a často hlavně seniorky tento obchod sloužil obdobně,“ dodal.

Smutný příběh pardubické živnostnice, která se rozhodla kvůli EET svůj krámek předčasně zavřít, je jeden z mnoha. Finanční správa tvrdí, že podnikatelé kvůli EET nekončí. Sociální sítě se ale plní příspěvky o místech, která se od počátku března už neotevřou. „Tak u nás v Orlové zítra zavírají další dvě provozovny a to masna a jídelna a za poslední měsíc je zavřena cukrárna po 20 letech, sekáč, textil no a na obzoru žádné nově vznikající,“ napsala na Facebook žena z moravskoslezské Orlové.

Řada zavřených obchodů je například ve Frýdku-Místku. V komentářích pod fotografiemi se ozývají další lidé, podle nichž je podobná situace v Kutné Hoře, Chebu či ve Zlíně.

Možné je ale také to, že ve středu ráno řada obchodů neotevře, ačkoliv jejich majitelé nehodlají kvůli evidenci úplně skončit. Pokud by totiž dál prodávali i bez vydávání účtenek s tzv. FIK kódem a odesíláním dat finanční správě, porušovali by zákon a riskovali až likvidační pokuty.

Podobná situace byla už na začátku prosince, kdy začali evidovat hospodští a restauratéři. Ačkoliv finanční správa tvrdí, že více hospod vzniklo, než zaniklo, pivovary hlásí jiné informace. Jen Heinekenu ubylo včetně v lednu zavřených podniků celkem 380 odběratelů, zjistil Český rozhlas. Pivovar Staropramen pak tento počet doplnil o zhruba 100 restauračních zařízení. V případě Bernardu se pak jedná o 70 hospod a restaurací. Pivovar Svijany stále eviduje 150 podniků, které ukončily svou činnost od zavedení EET. Když se k těmto datům doplní i údaje od menších pivovarů, počet zavřených hospod a restaurací se nakonec vyšplhá až na 818. Tedy téměř tři a půl krát více, než udává finanční správa.

Čtěte také: Zanikající hospody nahrazují klubovny. Bez EET a zákazu kouření

Zavřených hospod po EET je mnohem víc. Pivovary cupují čísla finanční správy

Šance na změny v EET? Petici s tisíci podpisy řeší senátoři

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články