Místo spojenectví boj. ODS a TOP 09 se rozhádaly kvůli daním

Boj na pravici

Místo spojenectví boj. ODS a TOP  09 se rozhádaly kvůli danímNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Jen chvíli poté, co ODS rozeslala poslancům svůj návrh na zrušení silniční daně, se dostala do nečekaného střetu. Někdejší ministr financí a druhý muž TOP 09 Miroslav Kalousek prohlásil, že u občanských demokratů jde o populismus. Jak se ukazuje, šlo o výrok, který spustil zatím největší spor ODS a TOP 09 od doby, kdy skončila jejich pravicová vláda. ODS z Kalouska dělá zastánce vysokých daní, za které v minulosti musela politicky platit. Kalousek kontruje tím, že občanští demokraté nezaplatili za daně, ale za svou kmotrovskou politiku.

Cílem nevinného návrhu, který rozpoutal přestřelku pravicových stran, je podle ODS snížení daňového zatížení podnikatelů, kteří pro své podnikání využívají motorové vozidlo. V současnosti každý z nich zaplatí podle typu vozidla ročně částku od 1 200 do 4 200 korun.

„Daň je velmi složitá na výběr a představuje neúměrnou administrativní zátěž pro podnikatele, kteří jsou při využívání motorového vozidla pro podnikání oproti ostatním podnikatelům již tak zatíženi spotřební daní,“ vysvětlují občanští demokraté, kteří vzhledem k nízkému inkasu a vysokým nákladům na správu daně navrhují silniční daň zrušit.

Kvůli svému nápadu se ale dostali do sporu s Miroslavem Kalouskem. Ten totiž řekl Právu, že nápad někdejšího koaličního partnera zavání populismem. Spustil tím nečekanou vlnu reakcí, která znamená možná největší střet ODS a TOP 09 od doby, kdy v roce 2013 skončila jejich společná vláda.

„Zrušení silniční daně není žádným populismem, jak se shodli zastánci vysokých daní Miroslav Kalousek TOP 09 a socialistický premiér Bohuslav Sobotka. Návrh na zrušení relativně málo výnosné silniční daně je snahou snížit neefektivitu a složitost našeho daňového systému, na kterou upozorňují i mezinárodní srovnání,“ vzkázal Kalouskovi ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Další politici ODS, jako například šéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura, komentovali spor na sociálních sítích.

A přidal se i europoslanec Jan Zahradil: „Podle pana Kalouska je návrh ODS na zrušení jedné konkrétní daně populismem. Není divu, když pan Kalousek coby ministr financí daně zvedl, ovšem politický účet za to tehdy zaplatila ODS. Proto se teď vracíme, na rozdíl od pana Kalouska, ke skutečné pravicové politice.“

Kalousek: Nevidí si do úst. ODS zaplatila za kmotrovskou politiku

Kalousek ale kritiku bývalých koaličních partnerů odmítá. Stejně jako to, že by někdy nesli politické náklady za jeho kroky.

„Pánové si asi nevidí do úst. Daně zavedla celá vláda, jejímž já jsem byl ministrem financí. A byla to ODS, kdo měl v té vládě nejvíce ministrů. Chtějí snad tvrdit, že jsme společně zlepšovali národní hospodářství, ale daně jsem uzákonil pouze já?“ ohradil se první místopředseda TOP 09 pro deník ECHO24.cz. „Některé věci jsme společně skutečně dělat nemohli, například Úřad vlády jsme společně neřídili. Ale veškeré rozhodování, které se týká zákonů, jsme společně dělali,“ doplnil s narážkou na poměry na Úřadu vlády, kvůli nimž pravicová vláda před dvěma lety padla.

Podle Kalouska si Zahradil se Skopečkem neuvědomují, že ODS rozhodně neplatí za finanční politiku někdejší společné vlády: „ODS zaplatila za kmotrovskou politiku, která zaplaťpánbůh s Petrem Fialou skončila.“

Ve věcné rovině je už ale spor o poznání menší a je možné, že ODS u TOP 09 najde ve sněmovně pro zrušení silniční daně podporu. Kalousek totiž uznává, že návrh není nijak negativní. „Jen bohužel vůbec nesleduje priority, které jsme s ODS za společné vlády prosadili a prosazovali. Proto nadále tvrdím, že to zavání populismem a jde o marginální věc. Prioritou by spíše mělo být snížení přímých odvodů, které zatěžují pracovní místo,“ uzavírá.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články