Zbraně pro Kyjev? Sikorski to nevyloučil

POMOC KYJEVU?

Zbraně pro Kyjev? Sikorski to nevyloučilAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto. Foto: Twitter / CP24
2
Svět
Daniel Kaiser
Sdílet:

Rozruch na mezinárodní scéně vzbudil v neděli poradce ukrajinského prezidenta Petra Porošenka Jurij Lučenko svými slovy, že několik členských států NATO přislíbilo jeho vládě dodávky zbraní. Vedle USA, Norska a Itálie jmenoval Lučenko i Polsko, které v NATO i v EU platí za předního spojence Kyjeva. Polský ministr obrany Tomasz Siemoniak zprávu obratem dementoval.

O nápadu se ale v polském kabinetu zjevně diskutovalo. Ministr zahraničí Radek Sikorski v pondělí při setkání se skupinkou českých a slovenských novinářů významně řekl, že tuto spekulaci "nebude komentovat".

Prezident Petro Porošenko přitom v pondělí v podvečer prohlásil, že se Ukrajina dohodla s "řadou států NATO" na přímých dodávkách moderních zbraní, které Kyjevu pomohou ubránit se ofenzivě povstalců a zvítězit. Porošenko to oznámil ve svém projevu k bojovníkům ukrajinské Národní gardy a domobrany.

Sikorsky také dal najevo jistý skepticismus k rýsujícímu se řešení rusko-ukrajinského konfliktu: ,,Přáli bychom si, aby válka už byla minulostí, ale nevíme, nakolik ta dohoda byla taktika, jak se vyhnout nepříznivým závěrům NATO (které právě rokovalo ve Walesu - pozn. red.) nebo dalším sankcím. A nakolik je v tom uznání, že dobytí celé východní a jižní Ukrajiny by byl příliš nákladný." U Vladimíra Putina, jehož ministr přímo nejmenoval, prý nemáme jistotu, jestli je v jeho úmyslu přisvojit si další část Ukrajiny (po Krymu), nebo jestli má ještě "daleko ambicioznější plány".

Čtěte také: Ukrajina prý získá zbraně od pěti států NATO. Čtyři to popřely

Radek Sikorski se na jaře objevoval po boku svého francouzského a německého kolegy při pokusech hasit vnitroukrajinskou krizi. Když se z toho potom vyvinul ukrajinsko-ruský konflikt, scházeli se s Rusy dál Francouzi a Němci, nakonec komunikace zůstala mezi Vladimírem Putinem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Necítil se Sikorski, známý svými mezinárodními ambicemi, odstrčen? ,,To bylo téma pro okurkovou sezónu. Takových schůzek může být celá řada, některé se třeba může účastnit český ministr zahraničí."

Jedním dechem ale dal najevo, co si především o exkluzivním německo-ruském komunikačním kanále myslí: ,,Víme, že paní kancléřka měla s Ruskem (Putinem - pozn. red.) několik desítek jednání, telefonátů a schůzek, no a já si myslím, že teprve, když postupujeme společně, nejprve Evropa jako celek, a pokud možno ještě současně s USA, máme šanci ovlivnit postoje prezidenta Putina."

Čtěte také: Putinův přítel na telefonu: Merkelová je na drátě nejčastěji

Sikorski také poděkoval české a slovenské vládě za podporu, kterou na posledním summitu Evropské unie daly kandidatuře polského premiéra Donalda Tuska na post tzv. evropského prezidenta. ,,Bez podpory nejvýznamnějších politiků z našeho regionu by Polsko takového úspěchu nedosáhlo." Slíbil, že Varšava bude skrze Tuska zohledňovat nejen zájmy celé Evropy, ale především středoevropských států.

Donalda Tuska ve funkci premiéra Polska nejspíše nahradí současná předsedkyně sněmovny Ewa Kopaczová. O Kopaczové jako nástupkyni Tuska se v kuloárech hovořilo již dříve, až nyní ale vyšlo najevo, že se na ni shodla vládnoucí koalice Tuskovy Občanské platformy a Polské lidové strany. Sedmapadesátiletá Kopaczové je původní profesí lékařka. V letech 2007 až 2011 působila jako ministryně zdravotnictví, předsedkyní Sejmu je od listopadu 2011.

Čtěte také: Tusk míří do Bruselu, ve Varšavě může začít boj o moc

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz