Zažít atentát na Heydricha či útěk na Západ? Umožní to nová aplikace
PŘÍBĚHY 20. STOLETÍ
Co prožívali Jozef Gabčík a Jan Kubiš, když se jim při atentátu v roce 1942 na říšského protektora Reinharda Heydricha zasekl samopal? Dramatické chvíle operace Anthropoid dovolí znovu prožít mobilní aplikace Místa Paměti národa, která provede událostí i s vyprávěním pamětníků a historickými fotografiemi. Zájemci mohou také projít stezkou převaděčů za železnou oponu a další stovky příběhů 20. století po celé České republice.
Interaktivní průvodce upozorní na historické příběhy, které se na místě odehrály, a představí je nahrávkami přímých svědků nebo pamětníků a dobovými fotografiemi. Hodí se jak pro pěší turisty, tak pro cyklisty. Pro ně je nachystáno víc jak tisíc příběhů a jedenáct tras v devíti krajích České republiky.
V Praze mohou jít uživatelé této aplikace po stopách atentátu na Heydricha, v severozápadních Čechách zase poznají souostroví svobody, které v časech normalizace tvořily baráky členů undergroundu. Na Šumavě projdou stezkou převaděčů přes železnou oponu. Na Táborsku objeví následky násilné kolektivizace venkova nebo na Vysočině navštíví místa spojená s životem a tragickou smrtí faráře Toufara.
Cestovatelé získají za každé navštívené místo bod a za absolvování trasy virtuální Pečeť národa. Pokud se zaregistrují na internetových stránkách aplikace, mohou se zapojit do soutěže. Společnost Post Bellum vyhlásí v září nejlepší Chodce pamětí, kteří získají DVD komplet rozhlasových pořadů Příběhy 20. století, knihy z e-nakladatelství, trička s výjevy z komiksové knihy Ještě jsme ve válce a vstupenku na udílení Cen Paměti národa.
Pěší trasy a cyklostezky připravili renomovaní historici, novináři a spisovatelé Miloš Doležal, Jiří Padevět, Petr Zídek, Petr Mallota, Pavel Šmejkal a jiní. Interaktivního průvodce po příbězích 20. století si mohou stáhnout uživatelé telefonů se systémy Android i iOS. Jak aplikace funguje, je možné si prohlédnout ZDE.
Mobilní aplikaci vytvořila obecně prospěšná společnost Post Bellum, která vyhledává a zaznamenává příběhy pamětníků zlomových momentů minulého století. Její databáze obsahuje vzpomínky víc jak tří tisíc lidí. Příběhy vysílá Český rozhlas a pravidelně vycházejí také v internetovém deníku ECHO24.cz.