Zažít atentát na Heydricha či útěk na Západ? Umožní to nová aplikace

PŘÍBĚHY 20. STOLETÍ

Zažít atentát na Heydricha či útěk na Západ? Umožní to nová aplikaceNOVÉ
Fotografie zachycuje místo, kde se odehrál atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Foto: Reprofoto: www.mistapametinaroda.cz
3
Tech
Echo24
Sdílet:

Co prožívali Jozef Gabčík a Jan Kubiš, když se jim při atentátu v roce 1942 na říšského protektora Reinharda Heydricha zasekl samopal? Dramatické chvíle operace Anthropoid dovolí znovu prožít mobilní aplikace Místa Paměti národa, která provede událostí i s vyprávěním pamětníků a historickými fotografiemi. Zájemci mohou také projít stezkou převaděčů za železnou oponu a další stovky příběhů 20. století po celé České republice.

Interaktivní průvodce upozorní na historické příběhy, které se na místě odehrály, a představí je nahrávkami přímých svědků nebo pamětníků a dobovými fotografiemi. Hodí se jak pro pěší turisty, tak pro cyklisty. Pro ně je nachystáno víc jak tisíc příběhů a jedenáct tras v devíti krajích České republiky.

V Praze mohou jít uživatelé této aplikace po stopách atentátu na Heydricha, v severozápadních Čechách zase poznají souostroví svobody, které v časech normalizace tvořily baráky členů undergroundu. Na Šumavě projdou stezkou převaděčů přes železnou oponu. Na Táborsku objeví následky násilné kolektivizace venkova nebo na Vysočině navštíví místa spojená s životem a tragickou smrtí faráře Toufara.

Cestovatelé získají za každé navštívené místo bod a za absolvování trasy virtuální Pečeť národa. Pokud se zaregistrují na internetových stránkách aplikace, mohou se zapojit do soutěže. Společnost Post Bellum vyhlásí v září nejlepší Chodce pamětí, kteří získají DVD komplet rozhlasových pořadů Příběhy 20. století, knihy z e-nakladatelství, trička s výjevy z komiksové knihy Ještě jsme ve válce a vstupenku na udílení Cen Paměti národa.

Pěší trasy a cyklostezky připravili renomovaní historici, novináři a spisovatelé Miloš Doležal, Jiří Padevět, Petr Zídek, Petr Mallota, Pavel Šmejkal a jiní. Interaktivního průvodce po příbězích 20. století si mohou stáhnout uživatelé telefonů se systémy Android i iOS. Jak aplikace funguje, je možné si prohlédnout ZDE.

Mobilní aplikaci vytvořila obecně prospěšná společnost Post Bellum, která vyhledává a zaznamenává příběhy pamětníků zlomových momentů minulého století. Její databáze obsahuje vzpomínky víc jak tří tisíc lidí. Příběhy vysílá Český rozhlas a pravidelně vycházejí také v internetovém deníku ECHO24.cz.

Čtěte také: Prokopal se z lágru: „Dostal jsem kulku do pánve, ale ještě jsem mohl utíkat.“

Zažijte atentát na Heydricha po boku Kubiše. Hra začíná na hřbitově

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články