‚Zeman nám asi škodí u spojenců. Ale žalovat ho v Senátu?‘
Prezident na hraně ústavy
Porušuje diplomatická pravidla hry, některé jeho výroky jsou v rozporu s koncepcí zahraniční politiky a mohly by poškodit naše spojenecké vazby, často se pohybuje na hraně ústavy. Přesto neexistuje důvod, proč by měl Senát na prezidenta Miloše Zemana podat žalobu pro velezradu, shodují se experti i senátoři.
O posudcích a názorech ústavních expertů na chování Zemana ve středu debatoval při projednávání petice Prezidente, odejděte senátní výbor, který má dát všem kolegům doporučení, jak s peticí naložit. Zatím ale váhá. Senátoři totiž chtějí po právnících vědět, co je hrubé porušení ústavy a co porušení malé, za které hlavě státu nic nehrozí.
Senátorský výbor si chce nechat zpracovat expertní posudek, který má senátorům pomoci v rozhodování. Má odpovědět především na to, co je hrubé porušení ústavy, za které jde prezidenta žalovat, a co je porušení malé, které zůstane bez trestu.
Prezident Miloš Zeman objíždí republiku, promlouvá k naplněným náměstím a sbírá body v žebříčcích popularity většiny výzkumných agentur. Přesto Senát bude projednávat petici, která požaduje jeho konec ve funkci hlavy státu. Tu podepsalo přes 11 tisíc lidí a podporu našla i mezi některými senátory. Ti už koncem května jednali u kulatého stolu s ústavními právníky o tom, zda existuje důvod podat na prezidenta žalobu pro velezradu. O závěrech expertů ve středu mluvili členové výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Právě ti musí svým kolegům na plénu doporučit, jak se k petici postavit.
„Dostali jsme pět posudků od ústavních právníků, kteří se zúčastnili i kulatého stolu. Na něm se většina přítomných přiklonila k tomu, že jednání prezidenta Miloše Zemana jsou spíše hodnotící soudy a názory a že jako takové nejsou velezradou,“ shrnul kolegům zpravodaj Jiří Šesták.
Zároveň ale prozradil, že Zemanovy kroky vyvolaly mezi experty velkou kritiku: „Většina přítomných se několikrát vyslovila velice expresivně, že se prezident Zeman častokrát pohybuje na samé hraně toho, co ústava předpokládá. Petice tedy podle nich není důvodná, ale její výtky důvodné jsou. Některé výroky Miloše Zemana jsou dle expertů v rozporu s koncepcí zahraniční politiky a mohly by poškodit naše spojenecké vazby.“
Čtěte také: Viróza sem, vulgarity tam. Zeman opět plní náměstí
Senátoři se ve středu pozastavovali zejména nad nedávnou prezidentovou schůzkou s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Tím, že Zeman jednal s Putinem bez ministra zahraničních věcí i našeho velvyslance v Rusku, podle senátorů porušil diplomatická pravidla hry.
„Náš prezident se staví na stranu podvodníka a válečného zločince Putina. Nectí mezinárodní právo a ústavní zvyklosti. Naši zemi izoluje, protože není u našich partnerů vnímán jako spolehlivý partner, ale jako spojenec Moskvy. Pokud se prezident nedopustil velezrady, kde jsou ty hranice, které by ještě musel překročit?“ ptali se senátorů organizátoři petice.
„Proč se stále snaží český prezident všechny přesvědčovat, že je na Ukrajině občanská válka? Proč nazývá občanskou válkou mezinárodní útok po anexi Krymu? Jeho činy poškozují či dokonce ohrožují Českou republiku. Takovým činem je bezesporu zmíněné informační krytí hybridní války,“ přesvědčoval senátory k podpoře petice jeden z jejích tvůrců Michal Majzner.
A i když výbor původně plánoval o petici rozhodnout, svůj soud nakonec nechal na později. Chce si ještě nechat zpracovat expertní posudek, který má senátorům pomoci v rozhodování. Text by měl odpovědět především na to, co je hrubé porušení ústavy, za které jde prezidenta žalovat, a co je porušení malé, které zůstane bez trestu.
Žaloba pro velezradu nemá šanci na úspěch
Kvůli vypracování materiálu se petice dostane na jednání Senátu zřejmě až po prázdninách. Už ve středu ale členové výboru mluvili spíše o tom, že i když jim jsou prezidentovy kroky nesympatické, o velezradu se nejedná. A i kdyby se pro žalobu v horní komoře Parlamentu našlo pár hlasů, šanci na úspěch by měla jen velmi těžko.
Návrh na žalobu by totiž muselo podat minimálně 27 senátorů a potřeba by byl souhlas tří pětin senátorů i poslanců. A taková shoda se nenajde.
„Náš prezident se staví na stranu podvodníka a válečného zločince Putina. Nectí mezinárodní právo a ústavní zvyklosti. Naši zemi izoluje, protože není u našich partnerů vnímán jako spolehlivý partner, ale jako spojenec Moskvy. Pokud se prezident nedopustil velezrady, kde jsou ty hranice, které by ještě musel překročit?“ uzavřel před senátory další z organizátorů petice Miroslav Patočka.
Senátní výbor o petici diskutoval v době, kdy Zemanovi rostou preference. Jak se opakovaně ukazuje, velký úspěch mají především jeho cesty po regionech, což bylo vidět naposledy minulý týden v jižních Čechách. Zemanovi oproti loňskému roku vzrostla důvěra například v průzkumech STEM či CVVM. Nejslabší podporu z celé republiky má i nadále právě v Praze.