Diváci si připlatí. Komerční TV chtějí zpoplatnit vysílání v HD kvalitě
Přechod na digitální vysílání
Přechod na digitální televizní standard DVB-T2, který nedávno schválila vláda, bude pro české diváky poměrně finančně nákladný. K 1. únoru 2021 si budou muset pořídit novou televizi, nebo alespoň set-top box umožňující příjem signálu DVB-T2, rovněž hrozí, že si budou připlácet za obraz ve vysokém rozlišení HD. Komerční televize totiž předesílají, že vysílání v HD kvalitě, které nová vlna digitalizace přinese, nebudou poskytovat zadarmo.
Generální ředitel TV Nova Christoph Mainusch totiž v rozhovoru pro Hospodářské noviny prohlásil, že pokud nebude pozemní vysílání kódované, televize ho nebude nabízet v HD kvalitě. Mainusch navíc tvrdí, že je investice státu do DVB-T2 zbytečná, že se jedná o technologii zastaralou a neekonomickou. Kódování pak generální ředitel Novy označuje za možnost, jak zabránit pirátskému šíření programů. Z těchto důvodů bude Nova usilovat o změnu poplatků provozovatelům.
Stejný názor na věc má i druhá největší tuzemská komerční televize Prima. Její generální ředitel Marek Singer Hospodářským novinám řekl, že by poskytování HD vysílání zdarma rozbilo obchodní vztahy s těmi, kteří za kvalitnější technologii platí. „Ostatní operátoři nám nyní platí za práva k šíření vysílání v HD kvalitě poplatky v řádu milionů korun ročně a o tuto částku nemůžeme přijít,“ uvedl Singer.
Situace je nyní nastavena tak, že třeba Nova nabízí své pořady v HD kvalitě pouze prostřednictvím kabelu, přes satelit a na internetové televizi. V poplatcích od provozovatelů, jako je UPC nebo O2, pak ročně kolem 200 milionů korun. Naopak za šíření signálu pro standardní rozlišení obrazu, který Nova poskytuje pro pozemní vysílání, platí televize provozovatelům vysílačů, hlavně Českým Radiokomunikacím.
ČT bude v HD kvalitě nabízet všechny své programy
Česká televize vládou schválený přechod na DVB-T2 přivítala, protože tím pro ni skončilo období nejistoty ve vztahu k budoucnosti volně šířeného vysílání. Jak pro server ECHO24 uvedla mluvčí ČT Alžběta Plívová, televize je připravena podílet se na druhé vlně digitalizace, stejně tak jako se podílela už na prvním přechodu od analogového terestrického vysílání k digitálnímu vysílání.
„Rozsah aktivit ČT bude záviset na podmínkách, za kterých bude tato vlna digitalizace probíhat. Každopádně lze už nyní potvrdit, že díky zvětšení kapacity multiplexu v rámci druhé vlny digitalizace bude moci Česká televize ke třem programům, které už nyní ve volném šíření nabízí ve vysokém rozlišení, uvést v HD i kanály ČT24, ČT :D a ČT art,“ dodala Plívová. Na otázku, jak ČT hodnotí snahu komerčních televizí zpoplatnit vysílání HD těm domácnostem, které je přijímají klasicky anténou, odpověděla mluvčí, že „to ČT nyní nenáleží komentovat“.
Ministerstvo na podzim zahájí kampaň
O vládním rozhodnutí v rámci Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání informoval na svém Twitteru ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) 20. července. Doplnil také, že ministerstvo na podzim zahájí informační kampaň. Televizi, která bude schopna přijímat nový standard DVB-T2, má nyní podle odhadů pouze dvě až pět procent českých domácností
Podmínky DVB-T2 splňuje podle Tomáše Krátkého z Euronicsu přibližně 70 % nových TV na trhu, u některých z nich ale bude zřejmě zapotřebí přehrání softwaru. „Ceny televizí vybavené tunerem DVB-T2 H.265 se pohybují od necelých 9 000 korun. Televizory s úhlopříčkou kolem 100 cm začínají na 10 500 Kč,“ uvedl Krátký letos v dubnu. Ostatní televize budou potřebovat set-top box, jehož cena se pohybuje v řádu stokorun.
Vláda schválila přechod na DVB-T2 k 1.2.2021. MPO na podzim zahájí inf. kampaň pro 60% diváků, kterých se to týká. pic.twitter.com/E1hide4f8Q
— Jan Mládek (@jan_mladek) 20. července 2016
Přechod na nový standard umožní uvolnit část kmitočtového pásma užívaného pro televizní vysílání pro rozvoj vysokorychlostního internetu. Podle strategie si přechod vyžádá celkové náklady mezi 871 miliony a 1,05 miliardy Kč. Náklady budou souviset jak se změnou technologií a potřebou provozovat dvě přechodové sítě, tak s analýzami, monitoringem a informační kampaní. Náklady budou hrazeny z radiokomunikačního účtu, kam by měl plynout výnos ze zvýšeného výběru poplatků za využívání rádiových kmitočtů, a částečně z rozpočtu ministerstva průmyslu a obchodu. Bez započtení výnosů aukce mají být čisté výnosy přechodu pro stát mezi 109 a 295 miliony Kč.
České Radiokomunikace si starosti se změnou nedělají. „Strategie rozvoje pozemního vysílání počítá s úhradou nákladů souvisejících se souběžným vysíláním nových přechodových DVB-T2 sítí, kterou budou vysílat souběžně se stávajícími DVB-T sítěmi do roku 2021. To znamená, že pro komerční, ale i pro veřejnoprávní televize by toto souběžné vysílání v době přechodu, tj. až do roku 2021, nemělo znamenat přidané náklady,“ řekl pro ECHO24.cz ředitel strategie společnosti Marcel Procházka.
Jestli bude mít novinka dopad na obchodní vztahy společnosti s komerčními televizemi, ale komentovat nechtěl. „České Radiokomunikace nemohou komentovat ani stávající, ani budoucí obchodní vztahy se svými zákazníky,“ dodal Procházka.