Prostě je zrušíme! Babiš řeší spory v regionech mačetou

Řídit cokoli jako firmu

Prostě je zrušíme! Babiš řeší spory v regionech mačetouNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Velkým vítězstvím skončily loni pro ANO komunální volby. Přesně před rokem mělo hnutí Andreje Babiše deset primátorů a usedlo ve vedení 18 z celkem 26 statutárních měst. Už krátce po volbách ale přišly první problémy, s nimiž se ANO v regionech musí potýkat stále častěji. Andrej Babiš je řeší rázně a po svém. Nemá žádnou potíž rozhádané organizace během několika málo dní zrušit. Víkendový případ Opavy nebyl první. Už dříve vedení hnutí skoncovalo s buňkami v Ústí nad Labem a Karlových Varech. Babiš se nemusí bát, že by to jakkoliv uškodilo jeho popularitě. Naopak. Jeho voliči si rozhodného vůdce přejí.

Rušit některou z místních či regionálních buněk bývá pro každou stranu vždy těžké. Stačí si vzpomenout, jak dlouho se loni ODS rozhoupávala ke zrušení kontroverzních buněk v Praze 10 a 11, nebo jakou diskuzi v ČSSD vyvolalo přání šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky zrušit buňku v Duchcově kvůli koalici s extremisty.

Andrej Babiš ovšem hnutí ANO budoval jako stranu netušených možností, takže pro něj nebyl žádný problém zrušit buňku v Karlových Varech jen necelé dva měsíce po volbách. O půlroku později následoval stejný scénář u 29 členů organizace v Ústí nad Labem. Tam vedení ANO stačilo ke zrušení buňky pouhých pár dní.

„V hnutí ANO není žádná demokratická struktura. Funguje tam struktura hierarchická, takže jak Andrej Babiš rozhodne, tak to je. On jednoduše rázně řeší problémy všude tam, kde se mu situace vymyká z rukou a kde by potenciálně mohlo docházet k nějakým kontroverzním situacím. Lze to chápat i tak, že nechce opakovat problémy velkých politických stran. I když to samozřejmě není zrovna demokratický přístup,“ řekl deníku ECHO24.cz politolog Ladislav Mrklas.

Také podle jeho kolegy Lukáše Jelínka Babiš podobným řešením ukazuje rozhodnost v situacích, které nemá čas osobně řešit. „Když je strana řízena hodně autokraticky, vše se děje rychle. U Babiše je to nedostatkem času i politických zkušeností. Nedokáže být arbitrem toho, kdo z rozhádaných skupin lépe plní program ANO a komu jde jen o přístup k moci. Tak raději rovnou zruší celou organizaci. Je to jednodušší a rychlejší než prošetřovat pravdu,“ vysvětluje.

ANO: Hledáme cesty, jak spolupráci obnovit

Podobnému postupu se samozřejmě vymyká situace v Praze. Tam chtěli odvolat vlastní primátorku Adrianu Krnáčovou, která ani několik měsíců od vypuknutí sporů v pražské organizaci nemá jistou podporu svých kolegů. Babiš za nimi ale přijel a jasně jim vysvětlil, že žádné odvolávání nebude a že chce jednotnou organizaci. Je to tím, že na hlavní město je upřen výrazně vyšší mediální zájem, liberální Pražané jsou na direktivní zásahy shora více citliví a především se tu Babišovi a někdejší pražské šéfce Radmile Kleslové podařilo postavit silnou a plnohodnotnou organizaci.

Dá se předpokládat, že podobně jako v Praze by Babiš postupoval i v jiných klíčových městech, například v Brně či Ostravě. Zejména v Brně měli jeho lidé v minulých týdnech problémy, podařilo se jim je ale vyřešit dříve, než přišel Babišův zásah. Buňka v Opavě o víkendu takové štěstí neměla. Možná proto, že je dění v ní pod rozlišovací schopnost šéfa hnutí.

„V případě, že jsou osobní ambice a řevnivost silnější motivací než dodržování programu, ducha a etických zásad a poškozují tak dobré jméno hnutí ANO, předsednictvo volí tento krajní krok a organizaci zruší.“

„Předsednictvo se vždy snaží sehrát roli mediátora, najít cestu, jak spolupráci obnovit. Bohužel například v Opavě se místní hnutí rozpadlo do dvou znepřátelených frakcí a ani několik pokusů o smíření nevedlo k cíli,“ odmítá mluvčí ANO Lucie Kubovičová, že by hnutí problematické organizace rušilo automaticky. „V případě, že jsou osobní ambice a řevnivost silnější motivací než dodržování programu, ducha a etických zásad a poškozují tak dobré jméno hnutí ANO, předsednictvo volí tento krajní krok a organizaci zruší,“ dodává ale.

Více čtěte: Trest za rozkol. ANO zrušilo svoji buňku v Opavě

Rozhodnost Babišovi u voličů pomáhá

Podle expertů má nicméně Andrej Babiš oproti šéfům dalších stran jednu velkou výhodu. Jeho voličům totiž autoritativní zásahy v regionech nevadí. Naopak.

„Dlouhodobě tvrdím, že dokud Andrej Babiš nebude dělat velké chyby přímo kolem své osoby, tak pro něj bude veřejné mínění nadále pozitivní. Jeho voliči v něm chtějí mít silného a rozhodného vůdce, který se nebojí zasáhnout. Takže to, co by jinde procházelo jen velmi těžko, je u něj vlastně výhoda,“ uzavírá Mrklas.

Spory uvnitř hnutí v regionech jsou dnes největším problémem ANO. Jde navíc o problém systémový, který se vedení hnutí zatím nedaří nijak řešit. ANO zdaleka nemá potíže jen v již zmíněných městech. Do složité situace se během roku od komunálních voleb dostalo třeba také v Českých Budějovicích, Mostě, Hodoníně či Frýdku Místku.

Čtěte také: Regionální nákaza ANO. Která další koalice se rozpadne?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články