Někdo neříká pravdu: Babiš, nebo Eurostat
Chorvatsko po zavedení online tržeb
Ministr financí Andrej Babiš, nebo Evropská komise nemluví pravdu. Zatímco Babiš tvrdí, že se po zavedení online pokladen v Chorvatsku zvýšily příjmy z daní i počet podnikatelů, z tabulek Eurostatu vyplývá pravý opak.
„Navýšil se počet podnikatelů. Snížily se daně. Vybralo se o to víc. Takže je to odzkoušený. Přestaňte lhát, prosím vás,“ hájil ministr chorvatský experiment v diskusním pořadu ČT „Máte slovo“.
O třetinu živnostníků méně
Počet podnikatelů klesá v Chorvatsku od roku 2010, zpočátku vlivem ekonomické krize. V roce 2012, když byl zákon o pokladnách schválen, jich bylo ještě 244 tisíc. V roce 2013 se k systému online pokladen postupně připojovali a ubylo jich 15 tisíc. Loni už byly pokladny povinné pro všechny a podnikatelů ubylo o dalších 22 tisíc.
Své tvrzení o zvýšení počtu podnikatelů může Babiš opírat o počty firem s nejméně jedním zaměstnancem, kterých během dvou let přibylo o 12 tisíc. To svědčí o tom, že část živnostníků, kterých ubylo o 49 tisíc (skoro o třetinu), založila společnost s ručením omezeným. Část z nich zřejmě přešla do zaměstnaneckého poměru, protože i zaměstnanců přibylo 14 tisíc. Celkově nezaměstnanost vyrostla z šestnácti na 17,3 procenta a je dnes třikrát vyšší než v Česku.
Nejvíce bylo pokladnami postiženo zemědělství a maloobchod, kde ubylo 25 tisíc resp. devět tisíc živností a podniků. Restaurací a hotelů bylo před zavedením pokladen čtrnáct tisíc, loni jich zbylo o dva tisíce méně. Vzestup naopak zaznamenaly dopravní firmy.
Nižší výběr DPH loni i předloni
Výběr jednotlivých druhů daní se v Chorvatsku po roce 2012 obecně snižoval nebo stagnoval. V případě daně z přidané hodnoty, na kterou se projekt online pokladen zaměřil, se v roce 2012 vybralo 40,6 miliardy kun, o rok později 41,7 miliardy a loni 41 miliardy kun. To jde hodnotit jako jednoznačný neúspěch.
Babiš tvrdí, že v roce 2013 příjmy rychleji nevyrostly jen z toho důvodu, že se snížila sazba pro hotely a restaurace z třiadvaceti na deset procent. Ovšem ve stejném roce se zvýšila sazba pro veškeré ostatní služby a zboží z 23 na 25 procent. Nárůst základní sazby DPH měl z čistě statistického pohledu zvýšit příjmy nejméně o tři miliardy. Operace s online pokladnami tak způsobila výpadek dvě miliardy a jen zčásti to jde vysvětlit snížením sazeb pro restaurace a hotely.
Loni záhřebská vláda naopak zvýšila sazbu pro restauratéry a hoteliéry z 10 na 13 procent. Jediným efektem byl pokles výběru o 700 milionů kun. Schodek rozpočtu se nesnížil. V roce 2012 byl 5,3 procenta HDP, předloni se zvětšil o jedno promile a loni dosáhl 5,7 procenta. Státní dluh vyrostl během reforem z 69 na 85 procent HDP.
Čtěte také: Nový modrý pták navyšoval daně, vykřikoval Babiš v debatě
Více o zavedení online pokladen čtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo.