Nejvyšší správní soud nahrává ekologickým aktivistům, měl říct Zeman v Lánech Babišovi
Jednání premiéra s prezidentem
Prezident Miloš Zeman na schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) řekl, že Nejvyšší správní soud (NSS) nahrává ekologickým aktivistům. Babiš to řekl novinářům po setkání na lánském zámku. Část soudců dříve mluvila o snaze o ovlivňování ze strany Hradu. Premiér v pondělí vyjádřil přesvědčení, že česká justice je nezávislá.
„Bavili jsme se krátce ohledně názorů pana prezidenta na Nejvyšší správní soud, kde on zopakoval svůj názor, že má pocit, že nahrává ekologickým aktivistům, kteří potom brzdí stavby infrastruktury,“ řekl Babiš.
Vztah Hradu k justici se začal veřejně probírat v uplynulých týdnech. Babiš v pondělí řekl, že vzal Zemanův názor na NSS na vědomí a věc před prezidentem nekomentoval. „Já myslím, že justice je nezávislá, že soudci jsou nezávislí, i se tak chovají,“ řekl. V souvislosti se Zemanovými stížnostmi na aktivisty podotkl, že pro vládu jsou problémem zdržení s výstavbou dopravní infrastruktury, která vznikají kvůli tomu, že ekologové u soudu rozhodnutí o stavbě napadají.
Politici mluvili také o kauze Huawei
Prezident Miloš Zeman v pondělí na schůzce s premiérem Andrejem Babišem mluvil také o plánech čínské komunikační společnosti Huawei na investice v Česku. Babiš to po setkání v Lánech řekl novinářům. Před výrobky čínských firem Huawei a ZTE varoval před Vánocemi Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), podle něj představují bezpečnostní riziko. Babiš zopakoval své dřívější tvrzení, že by se kybernetická bezpečnost měla řešit na celoevropské úrovni.
Zeman varování NÚKIB v minulosti opakovaně kritizoval, podle něj výrobky Huawei bezpečnostní riziko nepředstavují. Uváděl také, že českým firmám působícím na čínském trhu hrozí kvůli varování českého úřadu odvetná opatření. Před výrobky Huawei varovaly i některé další státy.
Babiš v pondělí řekl, že ohledně Huawei není co řešit a že organizace, které spravují klíčovou infrastrukturu státu, podle zákona musejí na základě varování NÚKIB provést bezpečnostní audit. Zopakoval také, že by se záležitost kybernetické bezpečnosti měla řešit na celoevropské úrovni.
O společném evropském postupu mluvil v pondělí před jednáním vlády i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Nemá smysl vyvíjet nějaké jenom národní aktivity, celá Evropa je velmi propojená a je potřeba komunikovat s našimi partnery. Jednou z cest je vytvoření nějakého evropského testovacího centra,“ řekl novinářům.
Babiš v pondělí se Zemanem diskutoval také o středeční schůzce ústavních činitelů, na které se bude jednat o otázkách zahraniční politiky. Debatovali také o zdanění finančních náhrad za majetek nevydaný v církevních restitucích nebo o přípravě rozpočtu. Babiš uvedl, že prezident sdílí jeho odmítavý postoj ke zvyšování životního minima, které prosazuje ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).