Komunista volá po trestu smrti. Jeho syna před lety ve Žďáru zavraždili
Kandiduje do Sněmovny
Kamil Vejvoda přišel v roce 2014 o syna Petra, který bránil svou spolužačku před psychicky narušenou ženu. Při útoku ve škole ve Žďáru nad Sázavou poté přišel o život, když ho žena bodla do hrudi. Jeho otec, který je členem KSČM a zastupitelem na Vysočině, nyní kandiduje do Poslanecké sněmovny a rád by rozvířil debatu o trestu smrti, píše server Novinky.cz.
Přestože nemá zcela jednotnou podporu svých spolustraníků, rád by debatu o trestu smrti vrátil na půdu Sněmovny. „Samozřejmě nemám v úmyslu propagovat elektrické křeslo pro všechny případy vražd a hned, to určitě ne. Muselo by jít o úmyslné činy, ne třeba o nehody či nedbalost, a to v případech, kdy oběťmi jsou děti anebo se jedná o více obětí či opakované vraždy,“ řekl Vejvoda pro Novinky.cz, podle něj doživotní vězení nic neřeší.
Sám přišel před třemi lety o syna v nechvalně známém případu ze Žďáru nad Sázavou. Útok psychicky nemocné ženy vzbudil velkou mediální pozornost a zesnulý Petr dostal in memoriam několik ocenění, včetně Ceny Michala Velíška a medaili Za hrdinství, kterou z rukou prezidenta Miloše Zemana převzal jeho otec.
Čtěte také: Zeman vyznamená hrdinu ze Žďáru, ocení i odmítnutého Kriegela
Vražda se stala v říjnu 2014, když do školy vnikla tehdy šestadvacetiletá Barbora Orlová, který trpí schizofrenií. S vojenským nožem zaútočila na jednu studentku v šatnách a když spolužačce šestnáctiletý Petr Vejvoda přispěchal na pomoc, bodla ho do hrudníku. Orlová pak zaútočila na jinou dívku, kterou bodla do břicha. Ještě než byla Orlová zneškodněna, poranila i policejního vyjednavače. Vejvoda svým zraněním následně podlehl.
Orlová vyjádřila lítost nad tím, co se stalo. Soud ji nakonec neposlal do vězení, ale do zabezpečovací detence. Podle znalců byla totiž Orlová v době činu nepříčetná, trpí paranoidní schizofrenií. Proto se upustilo od trestního stíhání, což rodiče zemřelého kritizovali.