Stát dosadí do OKD vlastního finančního a provozního ředitele
ZADLUŽENÉ OKD
Stát dosadí do zadlužené černouhelné společnosti OKD vlastního finančního i provozního ředitele. Po jednání s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) to dnes řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Kdo přesně do firmy zamíří, by podle něj mělo být jasné v řádu dnů až týdnů. Uvedl, že finančního ředitele vybere resort financí a provozního ředitele resort průmyslu. Podle Mládka s personálními změnami počítá smlouva, kterou v pondělí stát prostřednictvím ministerstva financí s firmou uzavřel na úvěr 700 milionů korun.
Půjčka od státu byla podmíněna schválením reorganizace firmy, o které minulý týden rozhodli věřitelé OKD na schůzi u Krajského soudu v Ostravě. OKD tak bude dál těžit. Rozhodnutí o půjčce kritizovala pravicová opozice, podle ní půjde o dar.
„Musí to být rychle,“ uvedl dnes k personálním změnám Mládek. Nevyloučil to, že jich ze strany státu bude v těžební firmě ještě více. „Bavili jsme se i o jiných pozicích, ale tyto dvě jsou klíčové,“ dodal. Podle něj stát krokem získá určitý vhled do hospodaření firmy.
Zda bude mít situace OKD dopad na státní rozpočet pro příští rok, Mládek zatím neví. „Poctivá odpověď je, že to bezpečně nevím. Teď bylo věřitelským výborem schváleno, že se půjde cestou reorganizace. Teď mají (management OKD) 120 dní na to, aby připravili reorganizační plán, který musí schválit soud,“ uvedl. „Úplně bezpečně nevím, co se povede dojednat a udělat,“ dodal.
Do financování společnosti je ochoten přispět podnikatel s uhlím a elektřinou Petr Paukner. Minulý týden uvedl, že spolu s dalším podnikatelem Petrem Otavou nabízí OKD takzvané komoditní financování až do výše dvou miliard korun. „Vzhledem k tomu, ze dispoziční oprávnění jsou stále v rukou dlužníka (OKD) a také vzhledem k tomu, ze po schůzi věřitelů má přednostní právo sestavit reorganizační plán dlužník, bude tedy primárně na dlužníkovi nabídku vyhodnotit a zvážit, zda zapadá do jeho strategie reorganizace,“ řekl ČTK k nabídce podnikatelů insolvenční správce OKD Lee Louda.
V černouhelné OKD nyní pracuje asi 12.000 lidí, z toho zhruba 9500 jsou vlastní zaměstnanci firmy a ostatní jsou pracovníci agentur a dodavatelských společností. Zadlužená firma má uznané pohledávky za několik miliard korun.
OKD patří společnosti New World Resources (NWR). Majitelem většiny hlasovacích práv v NWR jsou od letošního února nadnárodní investiční fondy Ashmore Group, M&G a Gramercy, které se spojily do neformálního uskupení Ad Hoc Group (AHG). Předtím byla většinovým akcionářem firmy skupina CERCL, která z poloviny patří podnikateli Zdeňku Bakalovi. Finančním ředitelem OKD je nyní Pavel Jílek, provozním ředitelem Pavel Hadrava.
OKD se do červených čísel propadla v roce 2013. Například v loňském roce dosáhla firma podle Sbírky listin ztráty téměř sedm miliard korun.