Rakovina je věcí smůly. Nezáleží na genech, ani životním stylu
VĚDECKÁ STUDIE
Většinu druhů rakoviny nezpůsobuje nezdravý životní styl nebo genetická výbava. Podle vědců z lékařské fakulty Johns Hopkins University má člověk, který trpí tímto nádorovým onemocněním, prostě smůlu. Vědci ve studii publikované v časopise Journal Science, o které informovala angloamerická média, také poprvé vysvětlují, proč jsou některé druhy rakoviny častější, než jiné.
„Dvě třetiny druhů rakoviny jsou způsobené náhodnou mutací DNA, kdy se dělí kmenové buňky. Zdravý životní styl a návyky jsou skvělou prevencí proti výskytu některých druhů rakoviny, ale pro celou řadu jiných to není efektní,“ uvedl jeden z výzkumníků, onkolog Cristian Tomasetti. Jde prý o věc náhody. Dodal také, že by se vědci měli ve výzkumech spíše zaměřit na hledání způsobů, jak odhalit tyto typy nádorových onemocnění v zárodku, tedy v léčitelném stupni rozvoje.
Vědci z Hopkinsovy univerzity zkoumali celkem 31 druhů rakoviny. Zjistili, že až 22 typů nádorů jsou způsobené zcela náhodným dělením buněk, které jsou naprosto mimo naši kontrolu. Čím více se prý buňky dělí, aby nahradily staré buňky, tím je pravděpodobnější, že se rakovina vyvine. To je důvod, proč je například rakovina tlustého střeva častější, než rakovina tenkého. Buňky v tlustém střevě se dělí dvakrát rychleji, než ty v horní části střeva.
Goodluck "@eggheader: @Telegraph: Most cancers are caused by bad luck, not genes or lifestyle http://t.co/o9NDgzEcx5 pic.twitter.com/8SQINCfgD5"
— MR. Ikman (@Ikman5)
2. Leden 2015
Dělení kmenových buněk je důležitý proces, který lidskému tělu umožňuje vytvořit nové buňky a opravit poškozené části těla i v těch částech, ve kterých se buňky dělit neumí. Stačí ale jediná nesprávná výměna během procesu replikace DNA, buňka se vymkne kontrole a zmutuje. Čím více buněk pak mutuje, tím je postup rakoviny rychlejší. Buňky v oblasti slinivky břišní se oproti například pánevní oblasti mnohem častěji regenerují, mají tudíž větší šanci při dělení zmutovat. To je i podle vědců důvod, proč je rakovina slinivky rozšířenější, než právě třeba pánve.
Čtěte také: Rakovina? Lépe se umřít nedá, tvrdí britský lékař
Rakovina způsobená náhodnou mutací buněk při jejich dělení se vyskytuje například u pacientů s tumorem na mozku, leukemií, rakovinou slinivky břišní, varlat nebo vaječníků. Naopak k nádorovým onemocněním, které je zapříčiněno zejména prostředím, zděděnými dispozicemi a špatným životním stylem a lze mu tudíž předcházet, patří zejména rakovina plic, kůže, tlustého střeva, hlasivek nebo tračníku.
Výzkum Univerzity Johnse Hopkinse nezahrnoval všechny typy rakovin. Nezabýval se rakovinami prsů a prostaty, které přitom patří k nejčastějším zhoubným onemocněním, protože u nich američtí vědci nebyli s to spolehlivě vyhodnotit dělení buněk.