Britští islamisté už do Sýrie nejezdí. Škodit chtějí doma
Příprava na terorismus
Víc než verbování dalších džíhádistů, kteří by přijeli bojovat za Islámský stát do Sýrie, se nyní islamisté zabývají jinou činností: instruovat, jak mají jejich přívrženci provádět teroristické útoky ve svých domovských zemích. Novou strategii islamistů popsal novinář Stuart Ramsay z britského listu Sky News, který se na internetu za dva přívržence radikálů vydával.
Fiktivní džihádisté, které reportér na internetu vytvořil, obdrželi podrobné návody od zkušenějších islamistů ze Sýrie například o získávání financí nebo výrobě zbraní. Novinář se skrze ně rovněž dozvěděl, že ve Velké Británii již řada potenciálních útočníků, kteří byli na případný teroristický útok vytrénováni v Sýrii, operuje.
Novinář prostřednictvím fiktivních postav navázal kontakt s dvěma hlavními osobami takzvaného kyber chalífátu, kterým se IS snaží kontaktovat další přívržence. Jedním z nich je 21letý hacker Junaid Hussain z Birminghamu, jenž se připojil k džihádistům a nyní má v Sýrii na starosti síření informací mezi možnými přívrženci na internetu a jejich verbování. Americká tajná služba ho má na seznamu hledaných osob mezi prvními pěti. Jeho manželka Sally Jonesová původně z Kentu nyní po boku Hussaina působí v syrské Rakce a na starosti má údajně komunikaci s ženskými přívrženkyněmi džihádu.
Čtěte také: Nové metody islamistů. Zajatce nutí klečet na bombách, pak je odpálí
Mezi záplavou zpráv, které si Ramsay s oběma islamisty vyměnil, byly některé opravdu šokující. „Jeden z nich nám sdělil, že oslavy vítězství nad Japonskem plánované na tuto sobotu, kterých se má zúčastnit i královna a královská rodina, jsou možným cílem teroristického útoku,“ uvedl Ramsay, který následně informace předal policii.
S Jonesovou se novinář spojil prostřednictvím fiktivní osmnáctileté dívky, kterou džihádistka na internetu zkontaktovala. Jonesová se dívky na internetu vyjadřující sympatie s islamisty jednoduše zeptala, jaký druh útoku chce v Británii provést, a následně jí vysvětlila, jak sehnat potřebný materiál k výrobě výbušnin a jak bombu vyrobit. Rovněž jí sdělila, že je v kontaktu s další potenciální útočnicí ve Skotsku a dalšíma dvěma, kterým se však plánovaný útok nevydařil.
Čtěte také: Turecká zrada. Zraněné Kurdy vydali islamistům
Novinář však nezůstal pouze u internetové komunikace. Sám se vydal do tureckého města Urfa, přes které se mnoho džihádistů do Sýrie dostalo, a setkal se zde se členem islamistických bezpečnostních složek. Tito ozbrojenci, přirovnávaní k jednotkám gestapa, kontrolují právě zahraniční džihádisty trénované pro mise ve svých zemích. Od tohoto muže se Ramsay dozvěděl, že asi čtyři nebo pět britských bojovníků už výcvikem prošli a jsou nyní zpět na domovské půdě.
Ramsayovi se zde rovněž potvrdila jeho teorie, že strategie islamistů získala novou podobu – místo zvaní dalších bojovníků k chalífátu nyní podporují vytváření dlouhotrvajících teroristických skupin v zahraničí, připravených kdykoli zaútočit. Stejně jako fiktivní osmnáctiletá dívka, které Jonesová poskytla stručnou a jasnou instrukci k útoku: „Udělej to!“.