Západ má také rukojmí: manželku a dítě šéfa islamistů
Bagdádího příbuzní zadrženi
Libanonská armáda zadržela na hraničním přechodu se Sýrií manželku a dítě vůdce islamistů abú Bakra Bagdádího. Informovaly o tom dnes světové agentury s odvoláním na libanonské bezpečnostní zdroje. Nejprve se objevily informace, že šlo o Bagdádího syna, později ale agentura Reuters uvedla, že jde o dceru. Nyní se čeká na výsledky DNA testů, zda se skutečně jedná o Bagdádího potomka.
Bagdádího manželka a jeden ze synů byli údajně zadrženi asi před deseti dny, když se snažili dostat ze Sýrie do Libanonu nedaleko příhraničního města Arsal. Cestovat měli na falešné doklady. Jméno či národnost ženy nebyly oficiálně zveřejněny, podle úřadů šlo o jednu z blíže neupřesněného počtu Bagdádího manželek. Agentura AFP napsala, že šlo o ženu syrské národnosti a doprovázel ji syn ve věku osm či devět let.
Libanonské bezpečnostní složky je zadržely ve spolupráci se západními zpravodajskými službami, informoval libanonský deník As-Safír. Zadržení byli odvezeni k výslechu na libanonské ministerstvo obrany. V budoucnosti mají být využiti k vyjednávání o vydání 27 vojáků, které IS zadržel letos v srpnu za syrských hranicích.
Čtěte více: Přežil by Islámský stát Bagdádího smrt?
O vůdci Islámského státu Bagdádím není mnoho informací. Zřejmě se narodil roku 1971, v Bagdádu získal doktorát z islámských studií a poté se připojil k iráckým rebelům, kteří se stali aktivním po svržení Saddáma Husajna v roce 2003. Chvíli strávil i v americkém zadržení v táboře Bucca. Jeho podoba je údajně tajemstvím i pro ty, kdo s ním sympatizují. Členové šíitského Hizballáhu, který bojuje stejně jako islamisté v Sýrii, mu říkají Duch.
Podle informací, které se objevily na sociálních sítích, je vůdce radikálů ženatý, nicméně není jasné, kolik přesně manželek má. Podle islámu může mít až čtyři.
V polovině listopadu se objevila informace, že Bagdádí byl vážně zraněn při jednom z náletů na kolonu islamistů u iráckého města Mosul. Americký Pentagon ani irácké vedení to ale nepotvrdily a islamisté to rovněž popřeli.
Hnutí Islámský stát (IS) obsadilo v posledních měsících část Iráku a Sýrie a na dobytých územích již v létě vyhlásilo chalífát s tím, že právě Bagdádí se stal chalífou.