Alarmující rekord: uprchlíků na světě je skoro 60 milionů

Statistiky OSN

Alarmující rekord: uprchlíků na světě je skoro 60 milionůNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Počet uprchlíků ve světě loni vzrostl na rekordních 59,5 milionu. Nejvíce běženců, kteří opustili domov kvůli konfliktům, již nepochází z Afghánistánu, ale ze Sýrie, oznámil dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Vzhledem ke krizi v Sýrii, Iráku, Jemenu, Burundi i jinde ve světě neočekává vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres, že se situace letos zlepší.

„Objevilo se mnoho nových případů krize,“ citovala Guterrese agentura AP. „Krize v Iráku a Sýrii se rozrostla do obrovských rozměrů… a zároveň staré krize se nevyřešily,“ dodal.

Nová zpráva UNHCR byla zveřejněna v době, kdy se EU snaží vyřešit mohutný příliv uprchlíků, kteří utíkají přes Středozemní moře do Evropy zejména před boji v Libyi a v Sýrii.

Podle zprávy bylo ke konci loňského roku ve světě 59,5 milionu uprchlíků, z toho 38,2 milionu takzvaných vnitřních uprchlíků, tedy těch, kteří museli opustit své domovy, ale zůstali ve své vlastní zemi. Více než 50 procent uprchlíků jsou děti. V roce 2013 bylo přitom běženců celkem 51,2 milionu.

Nejvíce běženců, a to 11,6 milionu, loni pocházelo ze Sýrie, kde zuří již více než čtyři roky občanská válka. Z toho téměř 3,9 milionu Syřanů žije ve 107 zemích světa, zbytek jsou takzvaní vnitřní uprchlíci. Druhý nejvyšší počet uprchlíků, 2,6 milionu, pocházel z Afghánistánu. Na třetím místě je Somálsko s 1,1 milionu migrantů.

Zemí, kde byl naopak nejvyšší počet běženců z jiných států, je Turecko s 1,59 miliony. Na druhé příčce pomyslného žebříčku je Pákistán s 1,51 milionu běženců.

Již od roku 2011 je hlavním důvodem nárůstu počtu uprchlíků ve světě válka v Sýrii. Každý den loňského roku se průměrně stalo 42.500 lidí buď uprchlíky, nebo žadateli o azyl, anebo vnitřními uprchlíky, uvedl ve své zprávě UNHCR.

Více čtěte: Lidská tragédie na hranicích Turecka a Sýrie. Podívejte se

„Je děsivé, že na jedné straně tady máme čím dál tím větší beztrestnost pro ty, kteří stojí za vypuknutím konfliktů, a na druhé straně je pak zdánlivá naprostá neschopnost mezinárodního společenství pracovat společně na tom, aby války skončily a byl dodržován mír,“ uvedl Guterres.

V posledních pěti letech propuklo nebo bylo opět zažehnuto nejméně 15 konfliktů: osm v Africe (Pobřeží slonoviny, Středoafrická republika, Libye, Mali, severovýchodní Nigérie, Kongo, Jižní Súdán a letos Burundi), tři na Blízkém východě (Sýrie, Irák a Jemen), jeden v Evropě (Ukrajina) a tři v Asii (Kyrgyzstán, několik oblastí v Barmě a Pákistán).

Sdílet:

Hlavní zprávy

Absolutně smírčí volby

KOMENTÁŘ

Po politickém dění minulého týdne, které někdo nazývá turbulentním, jiný jej vnímá jako vládní krizi, třebaže jde o normální politiku, na jakou jsme si akorát ...

00:06

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články