Náboženská válka na Blízkém východě. Odvolaní diplomaté, hořící měšity

Šiité proti sunnitům

Náboženská válka na Blízkém východě. Odvolaní diplomaté, hořící měšityNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Sobotní poprava šíitského klerika Nimra Bákira Nimra Saúdskou Arábií se na Blízkém východě během pár dní začala měnit v náboženskou válku mezi sunnitskou a šíitskou větví islámu s Íránem na jedné straně a se Saúdskou Arábií a dalšími arabskými zeměmi na druhé. Poslední eskalace proběhla v Iráku, kde útočníci zapálili nejméně dvě sunnitské mešity. Kuvajt jako další země pak odvolal svého velvyslance z Teheránu.

,,Viděli jsme stoupající kouř z chrámové mešity. Všechny zdi jsme nalezli zničené a nábytek byl zdemolovaný,“ popsal obyvatel města Hilla, které leží asi 100 kilometrů na jih od Bagdádu.

Zapálení dvou sunnitských mešit se událo pouze den po nelidských popravách v Saúdské Arábii, při kterých zemřel i významný šíitský klerik Nimr Bákir Nimr, který dlouhodobě vedl kampaň proti podle něj utlačovatelské sunnitské vládě Saúdské Arábie.

Stanovisko irácké vlády sice zní, že za útoky na svatostánky je zodpovědný Daeš – Islámský stát, ale podle zahraničních analytiků je souvislost s popravami jasná. Den předtím po popravách Bagdádem a dalšími městy pochodovaly stovky šíitských muslimů, kteří v Iráku tvoří drtivou většinu. V rámci násilné vlny byl na severu země, kde hořela druhá mešita, zavražděn i sunnitský klerik.

Šíité protestují v různých zemích po celém světě od Indie po Velkou Británii, kde desítky šíitů vyšli do ulic Londýna.

Hlavní konflikt se však rozhořel nejprve mezi sunnitskou Saúdskou Arábií a šíitským a nearabským Íránem. V Teheránu se jen několik hodin po popravách vydaly do ulic stovky Íránců a jaly se zapalovat saúdskoarabskou ambasádu stejně jako konzulát v Mašhadu. V reakci na to Rijád přerušil diplomatické styky s Íránem.

V konfliktu, který začíná přerůstat v náboženský spor uvnitř islámu, stojí na jedné straně šíitská větev islámu reprezentovaná Saúdskou Arábií, Bahrajnem, Súdánem, Spojenými arabskými emiráty a nejnověji i Kuvajtem, který dnes odvolal svého velvyslance z Teheránu a na straně druhé šíitský Írán a Irák. Do řešení diplomatické krize se pokusil vložit i americký ministr zahraničí John Kerry, ale bez výsledků.

Do konfliktu se snaží vložit i Rusko, které má podle svých slov s oběma zeměmi dobré vztahy. Eskalace konfliktu nejprve způsobila i vzrůst cen ropy na světových trzích.

Hromadnou popravu, při které bylo usmrceno dalších 46 lidí, pak odsoudilo mnoho zemí světa včetně generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna.

Prozatím konflikt probíhá na dvou úrovních – diplomatické a občanské. V rámci první nejprve Saúdská Arábie přerušila styky s Íránem, následovaly ji poté i Bahrajn, Súdán a dnes i Kuvajt, který sice odvolal svého velvyslance, ale styky zcela nepřerušil. Podporu Arábii vyjádřily i SAE, které vztahy pouze omezily.

Druhá úroveň byla pak důvodem pro eskalaci na diplomatické úrovni, a to především napadení saúdskoarabské ambasády. Násilné protesty proti popravě se vzápětí rozhořely i v Bahrajnu s šíitskou menšinou a v samotné Saúdské Arábii, kde je 10 -15 % šíitů převážně na východě země, kam vláda poslala ozbrojené milice. Ulici v Teheránu, kde sídlí saúdská ambasáda, úřady na protest přejmenovaly na ulici šajcha Nimra.

Konflikt vyvolala sobotní poprava saúdskoarabského šíitského duchovního a kritika Rijádu Nimra Bákira Nimra, který udržoval styky s íránskou vládou. Saúdská Arábie pak kvůli protestům u své ambasády v Íránu přerušila s touto šíitskou zemí diplomatické vztahy. Její příklad následovaly Bahrajn a Súdán, styky s Teheránem omezily Spojené arabské emiráty. Saúdské království podpořil i Kuvajt, diplomatické styky s Íránem ale nepřerušil.

Čtěte také: Saúdům po hromadné popravě hořela ambasáda, šéf OSN je zděšený

Chameneí dráždí Saúdy. Přirovnal je k islamistům

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články