Řekové neplatí hypotéky a dluhy. A nestydí se za to

"Dělají to tak všichni"

Řekové neplatí hypotéky a dluhy. A nestydí se za toNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Řekové nesplácí hypotéky, dluhy a jiné splátky, navíc rozprodávají starožitnosti po předcích. Doba nejistoty je uvrhla do stavu, kdy slevují ze svých standardů. A nestydí se za to, protože je to naprosto běžné – dělají to tak všichni, napsal deník The Financial Times.

To se týká i manželského páru Margarity a George, který neměl peníze na splácení hypotéky domu. Se svojí 16letou dcerou se proto přestěhovali do malého, dvoupokojového bytu v centru Athén, zatímco vilku na předměstí pronajímají. ,,Hypotéku jsme museli dvakrát restrukturalizovat – a to jen díky mým bývalým kolegům z banky,“ vysvětluje George, který byl z banky propuštěn před třemi lety. Nyní se snaží uživit jako investiční konzultant.

Čtěte také: Řekové potěšili eurozónu ústupky. Odvrátili bankrot?

Rodina navíc dluží roční školné za dceru studující na mezinárodní škole. To ale, jak George přiznává, není prioritní. Už dávno netrpí pocity viny či studu proto, že nemůže splácet dluhy. Až příliš mnoho Řeků se totiž ocitlo v úplně stejné situaci.

,,Je to velké téma morálního hazardu. Okolo 70 procent restrukturalizovaných hypotéčních úvěrů není spláceno. Lidé se domnívají, že se propadnutí půjčky a zabavení majetku bude týkat je majitelů honosných vil,“ citoval The Financial Times jednoho z bankéřů.

Takovéto cílené ignorování plateb je způsob, jak řecká střední třída přežívá. Mnoho Řeků si nejdříve ve velkém půjčovalo v domnění, že je nastalá ekonomická krize pouze dočasný stav, a odmítalo změnit svůj životní styl. Nakonec se ale dostali do fáze, kdy přestali splácet své dluhy úplně, čímž virtuálně zmrazili ekonomickou aktivitu.

Například příjmy z daní za květen klesly o 1 miliardu eur – mnoho Řeků totiž odmítalo podat daňové přiznání. To dostalo levicovou vládu ze strany zahraničních věřitelů i státních zaměstnanců pod ještě větší tlak.

Po letech života v nejistých podmínkách si také Řekové náležící ke střední třídě navykli prodávat starožitnosti po předcích a v Řecku se tak rozvinul rozsáhlý ilegální trh. ,,Před kupci nicméně aktuálně vyvstává příležitost, která se objeví vždy, když dojde k velkému ekonomickému pozdvižení. V Řecku se to naposledy stalo v době druhé světové války,“ vysvětluje starožitník Angelo.  

Čtěte také: Řecko bez eura? Na černý scénář je připraveno i Česko

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články