Islámský stát má novou zbraň: pouštní blechy
Nové praktiky teroristů
Teroristická organizace Islámský stát objevila novou biologickou zbraň. Jsou jimi pouštní blechy. Malé organismy typické pro špinavé oblasti napadají zejména lidské obličeje a končetiny, šíří navíc i smrtelnou nemoc zvanou leishmanióza. Novou hrozbu v oblasti Blízkého východu popsal turecký server Rudaw.net.
Pracovník humanitární organizace Kurdský červený půlměsíc ve vyjádření publikovaném na webu tento týden odhadl počet obětí tohoto hmyzu až na pět set. K rozšiřování blech podle něj používají teroristé mrtvoly svých nepřátel. Zabité na bojištích prý islamisté později převážejí z místa na místo s cílem rozšířit co nejrychleji nákazu. Tělo zasažené blechami je pak nejčastěji pohozeno v centru většího města. Tam už může plnit účel šiřitele choroby.
„Je to důsledek odporných činů Islámského státu. Po jejich vraždění zůstávají všude těla zemřelých. Pak už jen stačí pohodit přenašeče choroby na ulici,“ vysvětlil pracovník Červeného půlměsíce Dilqash Isa pro Rudaw.net.
Blechy po kontaktu s živým jedincem začnou okamžitě vyhledávat tkáň vhodnou pro jejich potravu. Nejčastěji zasahují oblasti obličeje nebo rukou, v některých případech se ovšem mohou dostat až k vnitřním orgánům. Napadeným navíc hrozí i přenos smrtelné nemoci. Leishmanióza, jak se choroba nazývá, způsobuje vysoké horečky a při dlouhodobém působení může zapříčinit i úmrtí. Syrští bojovníci jsou v boji proti těmto organismům bezmocní.
Dear @WHO Outbreak of Leishmaniasis Spreading Fast (100k Cases) in #Syria ☛ http://t.co/IXx2h5nVI9 #DrWidad @DI_org pic.twitter.com/G4CNuteDIw
— Dr Widad Akrawi (@DrWidadAkrawi)
7. Duben 2015
„Vůbec jsme o této nemoci nevěděli. Můžeme s teroristy válčit zbraněmi, nedokážeme se ovšem bránit této nákaze. Problémy s ní máme zejména v oblastech Tal Hamisu a Honu,“ uvedl pro Daily Mail jeden ze syrských válečníků.
Světová zdravotnická organizace dlouhodobě upozorňuje na nedostatečný stav syrského zdravotnictví. Kromě zákeřných blech sužují obyvatele tohoto státu i traumatické šoky a poruchy reprodukce, ojedinělé nejsou ani případy cholery. Celkový počet lidí vyžadujících lepší lékařskou péči je odhadován na třináct milionů.