Nedostatek spánku? Škodí stejně jako kouření, varuje vědec

Expert z Oxfordu

Nedostatek spánku? Škodí stejně jako kouření, varuje vědecNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Nedostatek spánku má na lidské zdraví stejně závažné dopady jako například kouření, i když každý zlozvyk má jiný charakter. Tvrdí to britský profesor Russell Foster z Oxfordské univerzity, který studuje spánek už léta. Vědec varoval také před časným ranním vstáváním, při kterém se mozek nedokáže tak rychle nastartovat. Člověk podle něj funguje na stejné úrovni, jako kdyby byl opilý.

Podle profesora Fostera lidé často berou nedostatek spánku jako něco, čím se mohou chlubit. Tento zlozvyk se prý zároveň stává součástí kultury. Říkají například: „Minulou noc jsem spal jen pět hodin, jak fantastický jsem?“ uvedl vědec, který na univerzitě pracuje v ústavu neurovědy. Jeho slova citoval britský list The Daily Telegraph.

Jenomže právě ti, kteří spánku věnují méně než pět hodin denně, se podle tohoto neurovědce vystavují riziku. Tito lidé mají například oslabenou schopnost empatie, mají problém snášet a vypořádat se s ostatními a mohou mít také poruchy myšlení. Někteří se chovají mnohem impulzivněji, než je u nich obvyklé.

Nedostatek spánku může mít na lidské zdraví také dlouhodobé následky. Zvyšuje se riziko rakoviny a srdečních chorob kvůli vyššímu krevnímu tlaku a stresu. Zhoršit se může také paměť. Foster tvrdí, že zmíněný zlozvyk navíc urychluje proces stárnutí. V kombinaci s příliš časným vstáváním se tento efekt ještě umocňuje.

Dokládá to výzkumem francouzských kolegů na univerzitě v Toulouse, kteří se zkoumali, jaký dopad mají na lidský organismus noční směny. Lidé, kteří pracovali v noci po dobu deseti let, zestárli podle neurovědců navíc o šest a půl roku. Měření srovnávali s pracovníky, kteří fungovali v klasickém denním režimu.

Foster proto došel k závěru, že by lidé měli vnímat nedostatek spánku jako zlozvyk, který doprovázejí závažné následky. „Měli bychom na tyto věci pohlížet podobně jako na kouření. Měli bychom začít brát spánek vážně,“ uvedl profesor podle deníku The Daily Telegraph.

Neurovědec varoval také před brzkým vstáváním. „Ve čtyři hodiny ráno je schopnost zpracovat informace podobná, jako když má člověk v sobě takové množství alkoholu, že může být považován za opilého,“ řekl Foster. Lidé, kteří si myslí, že tělo ošálí a bez následků jeho fungování jednoduše změní, jsou podle něj na omylu.

Čtěte také: Jsou prvorození chytřejší? Unikátní studie dala odpověď

Člověk, druh na vymření? Jsme ‚chodící mrtvoly,‘ míní vědci

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články