Bili mě a mučili, snažil jsem se udržet si zdravý rozum, řekl vězněný Čech
Jaška ve vězení mučili
Člen misionářské výpravy propuštěný ze Súdánu Petr Jašek strávil v celkem pěti místních vězeních 14 a půl měsíce. Po návratu řekl, že zažil bití od spoluvězňů z řad islamistů, z nichž jeden údajně patřil k ochrance Usámy bin Ládina. Jašek držel také osm dní hladovku kvůli tomu, že mu zpočátku nebyl umožněn kontakt ani s rodinou, ani s českým zastupitelským úřadem. Nakažlivé nemoci se mu vyhnuly, ale i když vypadá vitálně, chce se nyní podrobit lékařskému vyšetření.
„První dva měsíce pro měl byly asi nejkrušnější, protože jsem byl umístěn na cele spolu s členy Islámského státu, kteří mě jako křesťana zpočátku ponižovali. To ponižování přerostlo ve fyzické bití a mučení,“ uvedl Jašek v České televizi.
Jašek se ocitl i na samotce zvané „lednička“, kde prý na něj dozorci záměrně pouštěli studený vzduch. K nejhorším ale podle něho patřil pobyt s desítkami dalších vězňů v nevelké policejní cele. „V místnosti zhruba 4,5 krát 5,5 metru nás bylo i čtyřicet. Skutečně to byly chvíle, kdy jsem se snažil si nějakým způsobem zachovat zdravý rozum,“ řekl Jašek ve vysílání.
Stěžoval si také na nevyhovující hygienické podmínky. „Skoro stovka lidí chodila na jeden záchod, kde nebyla voda. To jsou podmínky, které nese člověk těžko,“ uvedl.
Jašek stejně jako ministr Zaorálek poděkoval všem, kteří se o jeho propuštění zasloužili, včetně 400 000 signatářů petice, domovskému kladenskému sboru církve bratrské, českým a švýcarským diplomatům.
Súdánské úřady Jaška vinily z protistátní činnosti včetně špionáže. Zadržen byl předloni, když byl podle české diplomacie na misionářské výpravě s cílem pomáhat místním křesťanům. Podle české diplomacie bylo odsouzení českého občana neodůvodněné.
Jašek byl obviněn spolu se třemi Afričany ze sedmi trestných činů. Organizace Release International k případu již dříve uvedla, že čtveřice byla stíhána za financování protivládních hnutí v Dárfúru a v Jižním Kordofánu. Ve skutečnosti ale podle ní tito lidé pouze chtěli finančně pomoci studentovi z Dárfúru, který utrpěl popáleniny při demonstraci. Jašek podle obhájců lidských práv předal v Súdánu příspěvek 5000 dolarů určený na léčbu studenta.