Saudi, Sýrie, Irák... a USA. 4 země s nejvíce fanoušky IS
Odkud nejčastěji tweetují podporovatelé
Kde mají islamisté nejvíce sympatizantů na Twitteru? Nikoho nejspíš nepřekvapí, že první tři místa obsadila Saúdská Arábie, Sýrie a Irák. Hned na čtvrtém místě je však následují Spojené státy. Ukázala to studie Brookings Institution zkoumající chování sympatizantů s islamisty na sociálních sítích. Ze západních zemí se do první desítky dostala ještě Velká Británie.
Uživatelé Twitteru, kteří na internetu podporují činnost Islámského státu, z většiny pochází ze zemí Blízkého východu. V první desítce obsadily tyto státy osm míst. Kromě zmíněných třech zemí sem patří ještě Egypt, Kuvajt nebo Turecko. Za nimi následuje Palestina, Libanon a Tunisko.
Zbývající dvě místa v první desítce obsadily tradiční symboly západní demokracie, USA a Spojené království.
— i100 (@thei100)
20. Březen 2015
Graf, který na základě studie vytvořil deník The Independent, ukazuje rozložení národností na vzorku 20 000 sympatizantů s islamisty.
Čtěte také: Islámský stát přiznal Tunisko: Zaútočili jsme na doupě neřesti
Studie rovněž ukázala, že téměř pětina těchto uživatelů komunikuje na Twitteru v angličtině, tři čtvrtiny používají arabštinu.
Autoři studie J.M. Berger a Jonathon Morgan odhadují, že v období od září do prosince 2014 bylo využito na 46 000 účtů na Twitteru k podpoře radikálů. Ve stejné době zrušil Twitter kvůli této činnosti účty nejméně tisícům svých uživatelů.
Čtěte také: Islamisté v Mosulu nezničili originály, jen sádrové repliky
Studii provedl washingtonský think tank Brookings Institution. Doplnění chybějících základních informací o uživatelích, kteří podporují islamisty, může pomoci diskuzi, jak na tyto internetové kampaně reagovat, uvádí studie. Její autoři doporučili společnostem, které sociální sítě provozují, aby více spolupracovaly s americkou vládou, a lépe tak potíraly radikalismus na internetu.