Zabili jsem strůjce pařížských útoků, hlásí protiislamistiká koalice
Boj proti terorismu
Spojenecké nálety vedené USA na pozice Islámského státu zabily v posledním měsíci na deset lídrů této teroristické organizace. Mezi nimi jsou i osoby napojené na teroristické útoky v Paříži ze 13. listopadu, stojí v prohlášení koalice. Informaci přinesla agentura Reuters.
,,V minulém měsíci jsme v důsledku leteckých útoků zabili deset velitelů Islámského státu včetně několika externích lidí, kteří plánovali útoky a někteří byli napojeni na útoky v Paříži,“ uvedl armádní plukovník Steve Warren, mluvčí vojenské akce zaměřené na IS. Dodal, že další plánovali pozdější útoky na západní svět.
BREAKING NEWS: ISIL leaders killed in Iraq and Syria over the past week – WATCH LIVE here: https://t.co/On4O78J7xx
— COL Steve Warren (@OIRSpox)
29. Prosinec 2015
Jedním ze zabitých byl Abdal Kádir Hakím, který se soustřeďoval na vnější operace IS a je spojován právě s útoky v Paříži. ,,Zabit byl v Mosulu 26. prosince,“ doplnil Warren. Podle vyjádření Warrena dále došlo 24. prosince k zabití Charaffa al Mouadana, který byl přímo napojen na hlavního strůjce pařížských útoků Abaaouda. Sám Abdelhamid Abaaoud zemřel v důsledku protiteroristické razie na pařížském předměstí Saint-Denis 18. listopadu.
BREAKING: Charaffe al Mouadan, Syrian-based leader with a direct link to Abaaoud, (Paris attack cell leader), was killed on Dec. 24.
— COL Steve Warren (@OIRSpox)
29. Prosinec 2015
Mouadan podle Warrena aktivně spolupracoval na přípravě dalších teroristických útoků v západních zemích. Francouzský občan odešel v roce 2013 do Sýrie spolu se svým přítelem Samym Amimourem. Amimour byl jedním z útočníků, kteří v listopadu v pařížské koncertní síni Bataclan povraždili 90 lidí.
Správnost americké strategie leteckých úderů je podle Warrena možné vidět na příkladu nedávných úspěchů pozemních vojsk v boji proti IS. Irácká armáda v uplynulých dnech dobyla z rukou radikálů Ramádí, metropoli sunnitské provincie Anbár, kterou islamisté ovládli z velké části loni v květnu. „Část těchto úspěchů lze přičíst skutečnosti, že organizace ztrácí své vedení,“ dodal mluvčí mezinárodní koalice. „(IS) má stále tesáky,“ varoval však Warren.
Letecké údery proti pozicím IS zahájily Spojené státy 8. srpna 2014. Zprvu se omezovaly pouze na západ a sever Iráku, od 23. září 2014 Američané ve spolupráci s několika arabskými zeměmi rozšířili bombardovací ofenzivu i na pozice IS v Sýrii.
Do leteckých úderů proti IS se různým způsobem zapojily také Británie, Austrálie, Belgie, Kanada, Dánsko, Francie a Nizozemsko. Průzkumné letouny Tornado nad Sýrii nedávno vyslalo i Německo. Na „vlastní pěst“ letecké údery v Sýrii podniká také Rusko.