Bez superúředníka zákon projde. Dohodla se voda a oheň, míní Sobotka

SLUŽEBNÍ ZÁKON

Bez superúředníka zákon projde. Dohodla se voda a oheň, míní Sobotka 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Pouhá formalita. Středeční jednání sněmovny o služebním zákonu, které v minulých týdnech provázely dlouhé hodiny obstrukcí, trvalo necelých 25 minut. Koalice se totiž s pravicovou opozicí dohodla na kompromisní verzi zákona a pro vrácení do druhého čtení tak hlasovalo hned 151 poslanců. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to přirovnal k dohodě vody s ohněm.

Na mimořádné schůzi ke služebnímu zákonu se poslanci scházeli od poloviny července. ODS a TOP 09 od počátku jednání upozorňovaly, že pokud koalice nezohlední jejich připomínky, jsou připraveny obstruovat nejméně celé léto, pravděpodobně ale výrazně déle.

Koalice nakonec skutečně ustoupila a souhlasila, že z návrhu vypustí generální ředitelství státní služby. Úřad takzvaného superúředníka byl pravicové opozici největším trnem v oku. Ústupek byl bolestivý zejména pro sociální demokracii. Hnutí ANO i lidovci totiž byli dohodě s opozicí viditelně nakloněni a ČSSD tak musela kapitulovat. To neunesl ministr pro legislativu Jiří Dienstbier, jehož tým služební zákon připravoval. Ministr prohlásil, že kompromisní dohoda nezajistí dostatečné odpolitizování státní správy a proto se na dalších pracích na normě nehodlá podílet.

„Ve sněmovně se stala věc, která je nebývalá a nevídaná, dohodla se voda a oheň. Dohodla se koalice a opozice,“ komentoval kompromis premiér Sobotka.

Dohoda nad vypuštěním superúředníka nicméně otevřela služebnímu zákonu cestu k přijetí ve sněmovně. To se ukázalo ve středu, kdy po několika krátkých příspěvcích 151 ze 154 přítomných poslanců vrátilo zákon do druhého čtení, aby k němu bylo možné načíst pozměňovací návrhy. Proti vystupovali jen zákonodárci Úsvitu a KSČM.

„Ve sněmovně se stala věc, která je nebývalá a nevídaná, dohodla se voda a oheň. Dohodla se koalice a opozice,“ okomentoval dění v dolní komoře premiér Sobotka. Podle něj je nezbytně nutné, aby na podobných normách, které mají platit desítky let, byla ve sněmovně širší shoda.

Proti zákonu je Zeman

Proti služebnímu zákonu v současné podobě vystupuje prezident Miloš Zeman, který je jinak jeho velkým zastáncem. Hlavě státu vadí pozice takzvaných politických náměstků. Koalice ale věří, že prezidenta přesvědčí, aby zákon nevetoval. Koneckonců návrh z roku 2002, který prosadila právě tehdejší Zemanova vláda, s politickými náměstky také počítal. A Sobotka ve středu řekl, že se jich nevzdá. Budou prý prodlouženou rukou každého ministra.

Premiér je nicméně přesvědčený, že i když prezident zákon poslancům vrátí, stihne se norma přijmout tak, aby mohla platit od 1. ledna 2015. To je termín, který Česko slíbilo Evropské komisi a je jím podle vlády podmíněné další čerpání evropských peněz.

Sněmovna se ke služebnímu zákonu vrátí příští úterý, definitivně schválit by ho pak měla 10. září.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz