Prémie byly fér. Soud zprostil obžaloby exšéfa OP Prostějov
Původní verdikt: 5 let vězení
Olomoucký vrchní soud zprostil obžaloby bývalého generálního ředitele zkrachovalé společnosti OP Prostějov Františka Tuhého ze zpronevěry. Brněnský krajský soud mu původně uložil pět let vězení, podle odvolacího soudu nešlo o trestný čin. Podle obžaloby Tuhý zpronevěřil 26,3 milionu korun, které si měl v letech 2004 až 2008 nechat vyplatit jako mimořádné prémie za dobré vedení firmy. Vrchní soud uvedl, že firmě nevznikla žádná škoda. Proti dnešnímu rozhodnutí už lze pouze podat dovolání k Nejvyššímu soudu.
Podle předsedy senátu Petra Angyalossyho mělo prémie schválit představenstvo, škoda však firmě žádná nevznikla. „Firma po celou sledovanou dobu dosahovala zisku a stále prosperovala. I kdyby se dodržel formální postup a prémie mu byly schváleny podle zákona představenstvem, byly by mu stejně vyplaceny. Firma o žádnou částku poškozena nebyla,“ uvedl Angyalossy.
Podle soudu i znalec uvedl, že situace ve firmě byla v té době stabilizovaná. Jako hlavní akcionář si navíc mohl nechat vyplatit formou dividend podstatně vyšší částku. „Podle našeho názoru zde není znak způsobení škody, nejde proto o trestný čin, a proto jsme přistoupili ke zproštění obžalovaného,“ doplnil předseda senátu.
Tuhý rozhodnutí soudu přijal s dojetím. Vyzdvihl, že za jeho působení firma prosperovala a on neměl žádný zájem ji poškodit. „Ten pocit, když jsem měl za práci, kterou jsem odváděl, dostat pět let vězení, nikomu nepřeji. Jsem strašně rád, že to dopadlo v můj prospěch,“ řekl dnes novinářům Tuhý. „Nepochopil jsem, proč u jiných pracovníků jsou odměny v pořádku a u mě jsou protiprávní,“ doplnil bývalý vrcholný manažer. Upozornil, že firma skončila v konkurzu dva roky po jeho odchodu.
Soudní martýrium pro bývalého šéfa společnosti, která patřila k nejznámějším českým výrobcům oděvů, dnešním rozhodnutím nekončí. Letos v únoru ho státní zástupce obžaloval pro porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli údajně nevýhodnému pronájmu podnikových prodejen v Prostějově z let 2004 až 2009. Podle žalobců při nich zvýhodňoval svou dceru a zetě, škoda je vyčíslena na více než deset milionů korun.
Společnost OP Prostějov patřila k nejznámějším českým výrobcům oděvů. Kvůli zadluženosti byl na její majetek vyhlášen konkurz v květnu 2010. Pohledávky nárokuje 555 věřitelů, kteří požádali o proplacení dvou miliard korun. Okolnosti krachu OP Prostějov poté začali prověřovat policisté. Hlavní areál OP v Prostějově koupila loni firma Astria Group, šest výrobních hal, které tvořily dominantu průmyslové části města, bylo zbouráno. Astria chce na části pozemků vybudovat výstavní haly.