Město se chce zbavit bezdomovců. Za almužnu pro žebráka pokuta
CO S BEZDOMOVCI?
Starosta malého města na severozápadě Itálie se rozhodl zakročit proti lidem bez domova a žebrákům tím, že prosadil nařízení, dle kterého se darování almužny stává přestupkem. Člověku, který daruje žebrajícím peníze, hrozí pokuta. Podle starosty je to řešení problému, jelikož sami lidé bez domova město nikdy nic zaplatit nepřinutí.
,,Musíme tento fenomén vymýtit tím, že odradíme lidi, aby bezdomovcům a žebrákům dávali peníze,“ řekl novinám Il Secolo XIX starosta severoitalského města Bordighera Giacomo Pallanca, který nařízení prosadil a zavedl do stanov města. Podle něj nařízení řeší problém, který spočívá v tom, že město žebráky samo odradit nedokáže, nejsou sami schopni pokuty nikdy zaplatit, a tak chce situaci vyřešit tím, že je od peněz od lidí a tedy důvodu v ulicích v centru žebrat, připraví.
Nařízení Pallanca vytvořil údajně na základě stížností od lidí, kteří si na žebrající muže a ženy v centru městečka stěžovali.
Italian Town To Fine Anyone Who Gives Money To Beggars~ https://t.co/udo14xOD5o pic.twitter.com/WYvT26Gcwv
— wake up (@WakeUpMFers) 20. března 2016
Italské noviny uvedly, že Pallanca tak reaguje na štědrý sociální systém, který Itálie těmto lidem poskytuje. Avšak narozdíl od ostatních západních států jako například Anglie, v Itálii současně s dávkami a možnostmi sociálního bydlení nemají lidé bez domova zakázané žebrat na ulicích.
Část města, která Pallancovu iniciativu přijala kladně argumentuje tím, že komunita žebráků je základnou organizovaného zločinu ve kterém silně trpí například dětští žebráci. ,,Krok jako je tento eliminuje růst organizovaného zločinu, jelikož zde nebude základna ze které by se mohl rozvíjet,“ řekl novinám obyvatel města Steve Barnes, který řídí charitu pro lidi bez domova.
Podobný zákon se na celostátní úrovni před rokem pokusil prosadit i norský parlament, který chtěl ty, co by žebrákům dávali peníze pokutovat nebo je zavřít až na půl roku do vězení. Prosadit zákon se však kvůli odporu veřejnosti prosadit nepodařilo. Londýn zase na začátku února zavedl nový zákon podle kterého může policie žebráky a bezdomovce v ulicích pokutovat až 1000 liber.
Čtěte také: Brno s Marksovou chystají revoluci. Plánují rozdat byty bezdomovcům