Američané uznali ‚republiky‘ na Donbase, šíří proruské weby

'USA uznávají Kozácko od r. 1959'

Američané uznali ‚republiky‘ na Donbase, šíří proruské webyNOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Americký prezident Barack Obama uznal existenci dvou samozvaných „republik“ na Donbase. Tak to aspoň tvrdí propagandistická stanice RT. Ruská stanice argumentuje tím, že Obama letos v červenci obnovil rezoluci o Týdnu porobených národů. Ta vznikla za studené války a uznává Kozácko – tedy území na jihu Ruska a Ukrajiny, které zčásti zahrnuje i dnešní Donbas – jako samostatný útvar, který nepatří k Ukrajině.

Teorie o americkém „uznání“ dvou separatistických „republik“ se opírá o rezoluci o Týdnu porobených národů. Tu Spojené státy přijaly v roce 1959 za vlády prezidenta Eisenhowera – tedy v době, kdy byly vztahy mezi Washingtonem a Moskvou na bodě mrazu. Na základě rezoluce, známé rovněž jako zákon 86–90, Spojené státy uznaly několik území, které v té době byly pod nadvládou SSSR.

„Imperialistická politika komunistického Ruska vedla – formou přímé či nepřímé agrese – k potlačení národní nezávislosti Polska, Maďarska, Litvy, Ukrajiny, Československa… Kozácka,“ píše se v textu zákona 86–90. Vzhledem k tomu, že zde Američané jmenují Ukrajinu a Kozácko, které zčásti zahrnuje i dnešní Donbas, jako dva samostatné celky, teď Rusové tvrdí, že USA uznaly existenci dvou povstaleckých „republik“ – Doněcké a Luhanské - už v roce 1959.

Základní myšlenkou rezoluce přitom bylo hlavně poukázat na problematiku národů, které se dostaly do područí cizí země nebo totalitní ideologie. Týden porobených národů, který se zpravidla slaví třetí týden v červenci, tak probíhá hlavně formou různých happeningů a osvětových kampaní, které mají zvýšit povědomí o porobených národech ve světě. 

Vzhledem k tomu, že rezoluce byla namířená hlavně proti SSSR, ztratila po rozpadu východního bloku z velké části smysl. Ze zvyku však bývá každoročně obnovována a každoročně se konají i zmíněné happeningy. Naposledy Týden porobených národů vyhlásil prezident Barack Obama ve dnech 19.–25. července. A právě proto teď RT a další protizápadní média hovoří o americkém „uznání“ Doněcké a Luhanské lidové „republiky“. 

‚Kozácko‘ už je dávno ze hry

Text rezoluce se ovšem v průběhu času měnil a v současnosti už neobsahuje výše zmíněný výčet porobených národů a území. Jednotlivé země naposledy jmenoval George Bush mladší, když rezoluci obnovoval v roce 2008. O „Kozácku“ však v textu nebyla ani zmínka – místo toho se na seznamu objevila například Barma nebo Severní Korea. O nezávislém „Kozácku“ tak pochopitelně nemluvil ani Barack Obama, když rezoluci o Týdnu porobených národů letos v červenci obnovoval. 

Samotné Kozácko je geopolitický termín, který používají Američané pro označení oblastí, které tradičně obývali kozáci, tedy společenská vrstva svobodných lidí, kteří se v carském Rusku živili jako zemědělci nebo vojáci. Kozáci tradičně obývali jihoruské stepi a území Kozácka tak kromě povodí Donu zahrnuje i území dnešního Donbasu. Vzhledem ke svému výlučnému postavení v Rusku bývají někdy kozáci označováni jako samostatné etnikum, což zřejmě vedlo k zavedení termínu Kozácko. 

Na údajné uznání dvou povstaleckých republik Američany jako první upozornil protizápadně orientovaný server Global Research. Na něm lze kromě jiného nalézt výčet „válečných zločinů“, které prý Američané spáchali v rámci odvety za teroristické útoky z 11. září. Nechybí ani tradiční zmínka o tom, že útoky na budovy Světového obchodního centra byly „operací pod falešnou vlajkou“.

Po zveřejnění na Global Research se zpráva o uznání dvou povstaleckých „republik“ začala rychle šířit po síti, přičemž ji pochopitelně přebíraly hlavně protiamerické a protizápadní weby. Kromě propagandistické stanice RT se tak objevila třeba na české mutaci ruského serveru Sputnik, který se už dříve dostal do hledáčku médií kvůli bezmyšlenkovitému šíření ruské propagandy. 

Čtěte také: Ruská propaganda sílí: NATO odstartovalo válečné hry 

Nadšení na Donbasu vyprchalo. A ochladla i Moskva

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články