Jak to skutečně bylo s migrací v roce 2016

Jak to skutečně bylo s migrací v roce 2016 1
Politická aréna
Helena Langšádlová
Sdílet:

Rok 2016 byl pro Evropu v oblasti migrace výrazně klidnější než rok předešlý. Příchod migrantů se snížil přibližně z milionu v roce 2015 na zhruba 380 tisíc v roce loňském. Jihovýchodní balkánská trasa se uzavřela nejen díky dohodě mezi EU a Tureckem, ale i díky zábranám na řecko-makedonské hranici. Za znepokojující však musíme považovat nárůst migrantů přicházejících z afrického kontinentu do Evropy přes Středozemní moře, zejména z Libye do Itálie.

Zmíněnou cestou v roce 2016 přišlo více jak 180 tisíc lidí, což je o 18 procent více než v roce předchozím. Mezi příchozími byli především obyvatelé Nigérie, Eritrey, Súdánu, Gambie a Pobřeží Slonoviny. Většina migrantů s výjimkou obyvatel Eritrey má minimální šanci získat v Evropě mezinárodní ochranu.

Problematická stále zůstává nedostatečná úroveň návratové politiky. Těch, kteří v loňském roce v Evropě nezískali mezinárodní ochranu, se podařilo do zemí původu vrátit pouze 40 procent. V případě obyvatel afrických zemí byla úspěšnost dokonce pouze 30 procent.

V loňském roce byla přijata některá opatření, která by měla situaci v oblasti migrace zlepšit. Mezi ty patří vytvoření Společné pobřežní a pohraniční stráže v rámci Frontexu nebo dohody s některými africkými zeměmi, v rámci kterých by Evropa poskytovala humanitární a rozvojovou pomoc pouze za podmínky, že tyto země budou zpět přijímat své občany. 

Za klíčové považuji řešení situace mezi Libyí a Itálií. Proto je velice důležité, že Evropská unie podporuje libyjskou pobřežní stráž, aby ve zvýšené míře země sama zvládla dění v pobřežních vodách i jedná s tamější vládou o řešení složité situace na jižní hranici země, protože právě tudy většina migrantu z Čadu a Nigeru do Libye přichází. Cílem společných unijních kroků je i intenzivní boj s pašeráckými sítěmi a gangy, ale i snaha zlepšit životní podmínky migrantů v zemích jejich původu.

Zvládání migračního tlaku na Evropu nebude ani v budoucích měsících a letech jednoduché, ale budou-li evropské státy spolupracovat a investují-li do řešení migračních otázek dostatek peněz, tak to musí jako nejbohatší a vyspělá část světa zvládnout.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Dva předvolební trháky

KOMENTÁŘ

Když se podíváte na předvolební průzkumy, vidíte na nich, že hegemonem je ANO, nicméně dlouhodobě sice ne moc, ale nepochybně ztrácí na Okamurovu SPD. Pro STAN ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz