Průzkum: Trenky mířily na Zemana, Ovčáček pohořel
Trenky na Hradě
Akci skupiny Ztohoven „rudé trenky“ označila většina dotazovaných výzkumu agentury STEM/MARK za zaměřenou proti prezidentovi Milošovi Zemanovi. Asi třetina lidí soudí, že by se za akci měli umělci omluvit. Kritizován byl i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, jehož reakci zachytila pouze třetina dotazovaných, kteří ji kritizovali.
Podle agentury STEM/MARK se většina dotazovaných shodla na tom, že se jednalo o gesto vůči prezidentu Zemanovi. Stejný poměr 59 % tázaných považuje akci za recesi i za snahu zviditelnit se v médiích, 51% podíl vzorku pak „akci trenky“ spojil se Zemanovým kladným přístup k Rusku a Číně.
Na druhou stranu pouhých 27 % dotazovaných tuto uměleckou performanci označili za znesvěcení symbolu české státnosti nebo Pražského hradu.
„Cimrmanovský charakter národa se projevil i navzdory faktu, že akci skupiny Ztohoven schvaluje jen 39 % dotázaných,“ stojí ve vyjádření agentury, které má ECHO24.cz k dispozici. „Pohoršení vyvolala spíše u starších lidí, levicových voličů a lidí, kteří Zemanovo působení hodnotí kladně.“
Čtěte také: VIDEO: Ztohoven zveřejnili záběry ze střechy Hradu
Mediální zviditelnění skupině každopádně vyšlo, trenýrky nad Hradem zaznamenalo až 90 % českých občanů, dvě třetiny z nich akce pobavila, ačkoliv ji lidé plně neschvalují.
„Podle levicových voličů šlo také o snahu zviditelnit se v médiích, ti pravicoví akci považují za recesi,“ říká Jan Tuček ze STEM/MARK. „Smysl pro humor a nadsázku v tomto případě levicoví voliči příliš nemají, akci spíše odsuzují jako trestný čin a hanobení hlavy státu.“
Kritiku si vynesl Jiří Ovčáček za svou reakci na celou akci. Jeho vyjádření k ní slyšela pouze třetina respondentů výzkumu STEM/MARK a podle nich nedopadl nejlépe. Pětina považovala výrok o „fašizaci pražské kavárny“ za správný, třetina si o jeho vystoupení myslí, že bylo strašné.