Nechoďte samy ven, varuje policie ženy. To nejde, oponuje starostka
Kriminalita ve Švédsku
Policie v severošvédském městě Östersund varuje místní ženy, aby nechodily ven za tmy bez doprovodu. Od konce února totiž neznámí pachatelé v oblasti napadli několik žen, včetně desetileté holčičky. S varováním nesouhlasí tamní starostka, která argumentuje tím, že některé ženy mají například noční zaměstnání. Někteří politici navíc tvrdí, že tím, když ženy na výzvu policie přistoupí, podřídí se tak útočníkům, uvádí švédská mutace serveru The Local.
Další varování před útoky zaměřené na ženy se objevilo ve Skandinávii. Tentokrát před násilnostmi varuje policie v Östersundu na severu Švédska, kde od 20. února došlo k minimálně šesti napadení žen. Na tiskové konferenci tak místní policisté ženy varovali, aby pokud možno nevycházely během tmy samy ven.
„Policie v současnosti chodí po městě a varuje ženy, aby nechodily samy. Byli jsme totiž svědky znepokojujícího trendu,“ cituje The Local šéfa oblastní policie Stephena Jeranda. „Situace je vážná, staráme se o bezpečí žen, a proto se o tomto bavíme.“
Podle Jeranda došlo k poslednímu takovému útoku o víkendu, kde se neznámý pachatel v centru Östersundu pokusil znásilnit místní ženu. Jeden z případů se týkal dokonce dětské oběti, kdy byla na autobusové zastávce obtěžována desetiletá dívka.
„Řešení nemůže být nevycházet ven kvůli takovému varování,“ řekla švédské televizi SVT starostka města Ann-Sofie Andersson. „Máme zde například mnoho žen, které pracují v domovech a v sociálních službách během noci. Co mají dělat ony?“
Podle starostky se místní policie měla o podobném varování nejprve s vedením města poradit. S policejním rozhodnutím nesouhlasil ani jeden z místních opozičních politiků Johan Hedin, který podle The Local uvedl, že není správné, aby se oběti podřizovaly útočníkům.
Podobná opatření a varování se objevila i v dalších městech ve státech na severu Evropy. Často jsou tyto kriminální činy přisuzovány uprchlíkům, kdy například právě švédská policie přiznala, že se snažila zamést pod koberec hromadné případy obtěžování na hudebním festivalu. Podle oficiálních statistik se nicméně příchozí migranti podílejí pouhým necelým procentem na kriminalitě v zemi. Protiuprchlické nálady mají i zde za následek formování extremistických uskupení. Právě ve Švédsku došlo k několika napadení migrantů samozvanou skupinou ochránců občanů.