Odvolání Hermana z vedení ÚSTR půjde znovu před soud

Byl vyhazov protiprávní?

Odvolání Hermana z vedení ÚSTR půjde znovu před soudNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Případ dva roky starého odvolání současného ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) z čela Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ještě není u konce. Ve středečním odvolacím řízení o tom rozhodl pražský městský soud, který vrátil kauzu k dalšímu projednání. Soud tak zrušil verdikt, podle kterého bylo Hermanovo odvolání protiprávní.

Podle Hermana byl při jeho odvolání v dubnu 2013 porušen zákoník práce. Odvolací soud ve středu uvedl, že by nižší instance měla doplnit dokazování a především se zabývat okolnostmi Hermanovy výpovědi. „Pokud jde o platnost výpovědi, je nutno zkoumat, zda byla řádně udělena,“ řekl soudce René Fischer.

Rada ÚSTR měla před dvěma lety řadu výtek k Hermanově práci. Posledním důvodem byla jeho pracovní cesta do USA, která dle některých radních neměla žádný přínos. Ministr kultury zase tvrdí, že je za jeho odchodem z čela ústavu politicky motivovaný puč. Stejné námitky měli k radě i její kritici, radní ale politické ovlivňování odmítli. Odvolací soud ve středu uvedl, že politické okolnosti nemůže zkoumat.

Překročila rada pravomoci?

Kvůli Hermanovu odvolání se v roce 2013 strhla i slovní přestřelka mezi ODS a levicovými stranami, odstoupila celá vědecká rada ÚSTR. Obvodní soud pro Prahu 3 dal loni v květnu za pravdu Danielu Hermanovi, rada vedená Petruškou Šustrovou si prý přisvojila pravomoci, které ze zákona nemá. Hermana podle soudu jako ředitele úkolovala, požadovala po něm právně nemožná řešení a zasahovala do jeho personálních pravomocí.

Soudkyně Markéta Písaříková tehdy v odůvodnění rozhodnutí také poukázala na to, že rada porušila právo jedné z radních, Naděždy Kavalírové z Konfederace politických vězňů, na řádný výkon její funkce.

Ústav s tím nesouhlasil a proti verdiktu se odvolal.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz